Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Dar viena mįslė aplinkosaugai – smalos klodai beveik miesto centre

Alytusplius.lt  •    •  9:25, 2020-03-03
Didžiulis kiekis bitumo liekanų - visai netoli miesto centro.
AlytusPlius.lt nuotr.

Skaitytojo laiškas apie tai, kad netoli miesto centro apleistoje dykvietėje stūkso krūvos neaiškios kilmės juodos spalvos medžiagos, o dalis jos galbūt net parengta ir užkasti, paakino nuvykti į nurodytą vietą. 

 

Teritorijoje už Pulko gatvės, apribotoje Subartonių ir Raižių gatvėmis, buvusio bendrovės „Alytaus gelžbetonis“ betono mazgo vietoje iš tiesų tarp smėlio ir žemių krūvų mėtėsi didžiuliai gabalai kieto bitumo, liaudiškai vadinamo smala.

 

 

Didelėje, mažiausiai pusantro metro gylio ir maždaug 50 kvadratinių metrų dydžio duobėje taip pat gulėjo didžiulis kiekis sukietėjusio bitumo. Greta buvo matyti ir kažkoks sulaužytas metalinis įrenginys.

 

Apie „radinį“ informavus aplinkosaugininkus jie operatyviai reagavo ir apžiūrėjo „juodąsias iškasenas“.

 

Anot jų, sukietėjęs bitumas kol kas jokio pavojaus aplinkai nekelia, tačiau kol dar pakankamai vėsus oras, jį būtina kuo greičiau sutvarkyti. Aplinkosaugininkai patikino, kad atliekos negali būti tiesiog užkastos - jas reikės išvežti.

 

Spėjama, kad ankstesni sklypo šeimininkai ir technologinį įrenginį, kurio liekanos matomos, ir bitumą naudojo gamybos reikmėms.

 

Aplinkosaugininkai aiškinsis, kas yra dabartinis sklypo savininkas ir ar jį įgydamas, žinojo apie jame galinčias būti gamybos atliekas.

 

Jeigu savininko išaiškinti nepavyktų, pagal teisės aktus, bešeimininkėmis pripažintų atliekų sutvarkymas yra savivaldybės rūpestis. Taip pat savivaldybė jas tvarkytų ir tuo atveju, jeigu dabartinis sklypo savininkas jį įgijo su paslėpta tarša, nieko apie ją nežinodamas.

 

Minėtoje teritorijoje 2018 metais buvo pradėti formuoti žemės sklypai piliečių nuosavybės atstatymui. Čia suformuoti įvairaus dydžio sklypai individualių gyvenamųjų namų statybai.

 

Jeigu būtų įrodyta, kad sklypo savininkas apie taršą žinojo jau įgydamas sklypą, atliekų sutvarkymo kaštai tektų būtent jam. 

 

 

Tačiau gali būti taip, kad sklypai čia jokio šeimininko neturi. Minėtoje 2 hektarų teritorijoje žemės sklypai buvo formuojami numatant juos skirti pretendentams, turintiems teisę į nuosavybės atstatymą. Buvo suformuota 16 sklypų gyvenamųjų namų statybai bei 2 sklypai numatyti susisiekimo ir inžinerinių tinklų koridorių teritorijai. Tačiau anaiptol ne visi pretendentai buvo patenkinti siūlomais sklypais būtent dėl teritorijoje likusio įvairaus betono laužo ir jų neėmė.