Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Dainavos progimnazijoje praūžė festivalis „Vaikų literatūros sūpynės“

Eglė Lynykienė, etikos mokytoja, projektų vadovė   •    •  16:17, 2019-06-13
Dainavos progimnazijoje vyko festivalis „Vaikų literatūros sūpynės“.
Dainavos progimnazijos nuotr.

Antrus metus Alytaus Dainavos progimnazijoje vykdomas projektas „Vaikų literatūros sūpynės“ iš gražios iniciatyvos virsta tradicija. Tai rodo ir didėjantis atvykstančių autorių skaičius, ir dalyvių entuziazmas, ir  po renginio pasidalintos asmeninės patirtys.

 

Birželio 4 d. surengtas literatūrinis festivalis vaikams „Vaikų literatūros sūpynės“ subūrė ne tik visus progimnazijos mokinius ir mokytojus, bet ir pritraukė garsių mūsų šalies rašytojų. Festivalis skirtas žinioms, naujoms literatūrinėms pažintims, įkvėpimams atrasti. Vienas svarbiausių projekto „Vaikų literatūros sūpynės“ tikslų – ugdyti vaikų vaizduotę ir kūrybiškumą, meilę knygai.

 

Birželio 3 d. festivalį atidarė Alytaus jaunimo centro teatro trupės miuziklas „Baltaragio malūnas“. Į jį buvo pakviestos visos Dainavos progimnazijos 5 – 8 klasės, mokytojai ir tėvai. Pasirodymą pamatė apie 200 Dainavos progimnazijos bendruomenės narių.

 

Miuziklas „Baltaragio malūnas“ tapo ir viena iš 8-tų klasių veiklų ašimi. Per mokslo metus perskaityta Kazio Borutos apysaka „Baltaragio malūnas“ festivalio dieną aštuntokus įtraukė į kūrybines veiklas. Jie peržiūrėjo  1973 m. Lietuvos kino studijoje sukurtą muzikinį filmą „Velnio nuotaka“. Tai pirmasis lietuviškas miuziklas, pastatytas pagal Kazio Borutos apysaką „Baltaragio malūnas“.

 

Mokiniams buvo proga ne tik pažiūrėti apysakos ekranizaciją, bet ir susipažinti su garsiaisiais Lietuvos kino kūrėjais ir aktoriais: Arūnu Žebriūnu, Vaiva Mainelyte, Regimantu Adomaičiu, Regina Varnaite, Gediminu Girdvainiu. Po filmo peržiūros lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Zina Bražinskienė aštuntokams surengė protmūšį, o dailės mokytojas ekspertas Arūnas Vaitkus – performansą. Jo metu mokiniai aktų salę papuošė „Baltaragio malūno“ simboliais, ant kurių užrašė labiausiai patikusias kūrinio citatas, o patys rimčiausi dailininkai sukonstravo malūno paradinę pusę.

 

Į festivalį atvykę rašytojai vaikams atvežė ne tik savo knygas ir jų istorijas, tačiau ir puikias kūrybines dirbtuves. Nuostabus duetas Benas Bėrantas ir Vilija Kvieskaitė su mažaisiais progimnazijos mokinukais turėjo net dvi kūrybines dirbtuvėles „Baubaimė“ ir „Riešutortas“. Šį kartą su knygos „Riešutortas“ herojais voveriuku Tikliu ir varniuku Kirniu vaikai leidosi į nuotykius, persikūnijo į įvairiausius miško gyvūnus  ir stebėjo, kaip jų draugai suvalgė riešutus, bet pamelavo, kad tai lapės darbas.

 

Susitikimo metu vaikai dalijosi melais iš savo vaikystės. Bet, kaip pats autorius Benas sako, viskas konfidencialu, todėl išduoti negalima. Antrosios kūrybinės dirbtuvės palietė visiems labai svarbią temą – baimę. Knygoje „Baubaimė“ atskleistos visų veikėjų baimės. O kokių baimių turi vaikai? Šios dirbtuvės buvo puiki proga pakalbėti apie savo jausmus ir emocijas. Kai pasidalini ir išsiaiškini, kad visi kažko bijo, nesijauti toks vienišas su savo baime. Taip gimsta ir įvairiausi receptai, kaip įveikti baimes. Gal pasižiūrėti tiesiai jai į akis? Gal ją prisijaukinti ir susidraugauti? Taip linksmai ir rimtai šnekučiuodamiesi vaikai ir visas baimes nugalėjo, ir gimtadienio šventę miško proskynoje surengė.

 

Pradinukams pasakas atvežė ir akloji rašytoja Indrė Gaskaitė. Jos pasakos parašytos ne tik mums, regintiesiems, perskaitomu raštu, tačiau ir Brailio. Pažintis su neregio pasauliu vaikams buvo ypač įdomi. Kaip gi neregiai skaito? O sapnuoja? Visi mokiniai po pasakų skaitymo ir pažinties su nereginčiųjų raštu galėjo parašyti savo vardą specialia Brailio rašto mašinėle. Charizmatiškoji pasakų kūrėja nepaliko abejingų, o tuo pačiu stipriai praplėtė ne tik žinias apie nereginčiųjų gyvenimą, bet ir mūsų tolerancijos ribas.

 

Festivalyje savo dirbtuves turėjo ir garsioji knygų iliustratorė Sigutė Ach. Tai buvo galimybė  apsilankyti romantiškame dailininkės pasaulyje ir iš jo pasisemti įkvėpimo, lengvumo. O gal atrasti lig šiol nepastebėtus savo talentus. Į šias dirbtuves susirinkę vaikai liejo mažas akvareles, stebėdami savo sukurtas miniatiūras, kūrė „Žodžių tiltus“ – aprašė savo darbelius, sukurdami nepakartojamus akvarelinių ekspromtų pavadinimus. Taip gimė unikalūs darbai, liudijantys neišsemiamą vaizduotės potencialą.

 

Vyresniuosius progimnazistus pasitiko rašytoja Rebeka Una  su savo paaugliu sūnumi Pijumi. Jų kūrybos erdvėje nebuvo mobiliųjų telefonų, kompiuterių, projektorių ir jokių kitų išmaniųjų technologijų. Tik ... lenta ir balti popieriaus lapai. Skaitymai iš Rebekos Unos knygos „Atjunk“, nukėlė mokinius į netolimą ateitį, kur daug vienišų žmonių, paskendusių savo ausinių triukšme ar žmonių, kurie nesusikalba gyvai, bet puikiai tai padaro socialiniuose tinkluose. Iš pirmo žvilgsnio XX a. viduriu kvepėjusi pamoka virto rimta diskusija ir tikro pasaulio, tikros draugystės ir tikrų ryšių paieškomis.

 

Dar vieni kūrybiniai užsiėmimai laukė su aktore ir keliautoja Marija Žemaityte. Ji vaikams atvežė istorijas iš Afrikos, kelionės dienoraščių rašymo praktiką ir Afrikos raštų skirtukų knygoms dirbtuvėles, kuriose buvo naudojami iš Afrikos parsivežti audiniai. Tai toks gyvas ir tikras pasakojimas, kad galėjai ne tik išgirsti, bet ir pajusti, paragauti, užuosti  Afriką. 

 

Festivalio dieną į veiklas Alytaus kraštotyros muziejuje išskubėjo trys progimnazijos mokinių grupės. Mažiausieji dalyvavo A. Matučio memorialiniame muziejuje iliustracijų piešime „Pasitinkant vasarą“ pagal Anzelmo Matučio kūrybą ir popieriaus gamybos dirbtuvėlėse. O vyresnieji, šeštokai, susipažino su knygnešių veikla.

 

Leidyklos erdvėje karaliavo „Nieko rimto“. Kiekvienas čia užsukęs galėjo  įsigyti pasirinktą knygą, užrašinę ar mielą smulkmeną. O šios erdvės karaliumi tapęs Martynas (leidyklos „Nieko rimto“ atstovas) pasakojo knygos kelio istoriją ir kodėl ne vieną kartą girdėta pranašystė apie popierinės knygos mirtį netampa realybe.

 

Literatūrinis vaikų festivalis „Vaikų literatūros sūpynės“ – tai vienas iš pasirinktų būdų sudominti vaikus knyga ir knygos pasauliu, pajusti savarankiško skaitymo ir skaitymo su šeimos nariais, bendraminčiais, klase džiaugsmą. Dalyvavimas projekto veiklose vaikams suteikė galimybę įgyti naujų bendravimo patirčių ir išgyvenimų, skatino juos analizuoti. Mokiniai sužinojo naujų saviraiškos metodų, pajuto pasitenkinimą savo įdėtų pastangų rezultatais.

 

Festivalis organizuotas įgyvendinant projektą „Vaikų literatūros sūpynės“, kurį iš dalies finansavo Alytaus miesto savivaldybė. Tai viena iš iniciatyvų „Tau, Alytau!“.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra