Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Cheminių medžiagų gamykla Alytuje: oficialiai pristatyta PAV ataskaita

Aldona Jankauskienė  •    •  20:13, 2020-06-08
Kartu su ataskaitos rengėjais į klausimus atsakinėjo ir gamyklą statyti planuojančios įmonės vadovas A. Stasiukynas.
alytusplius.lt

Pirmadienio vakarą visuomenei pristatyta Alytuje planuojamos statyti  cheminių medžiagų gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Nors miesto savivaldybės vadovai buvo prašę atidėti ataskaitos pristatymą iki karantiną pabaigos, kad visuomenė galėtų realiai dalyvauti jos svarstyme, ataskaitos rengėjai numatytos datos nepakeitė ir svarstymas vyko nuotoliniu būdu.

 

Jame dalyvavo kiek daugiau kaip dvidešimt žmonių: savivaldybės atstovų, tarybos narių, mokslininkų, verslininkų, žurnalistų.  

 

Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą rengusios bendrovės „Aplinkos vadyba“ atstovai bei gamyklą statyti planuojančios bendrovės „MS LT01“ vadovas Andrius Stasiukynas į visus pateiktus klausimus atsakė, tačiau visų abejonių dėl būsimos gamyklos patikimumo ir saugumo tai neišsklaidė.

 

Smulkins granitą, gamins chemines medžiagas

 

Naują gamyklą praėjusių metų pradžioje įsteigta įmonė UAB „MS LT01“,  įsteigta praėjusių metų pradžioje, planuoja statyti Alytaus Pramonės rajone, šalia pernai rudenį sudegusios padangų perdirbimo įmonės „Ekologistika“. Nauja įmonė užsiimtų iškastinės mineralinės uolienos perdirbimu.

 

Savo veiklą ji vykdytų jau esančiuose pastatuose, o prireikus – ir dar trijuose teritorijoje esančiuose rezervuaruose – naujų pastatų nestatys.

 

PAV ataskaitoje teigiama, kad planuojamos ūkinės veiklos metu, perdirbant iškastinę mineralinę uolieną, cheminės konversijos būdu bus pagaminamos cheminės medžiagos - magnio sulfatas, silicio hidroksidas, natrio sulfatas, žaliavos – metalurgijos milteliai, kvarcinis smėlis.

 

Magnio sulfato gamybai planuojama naudoti iškastinę mineralinę uolieną – granitą. Jis į įmonės teritoriją bus pristatoma geležinkelio vagonais į artimiausią geležinkelio stotį ir/ar sunkiosiomis transporto priemonėmis, iš Vokietijos ir kitų Europos šalių.

 

Planuojama, kad per parą į įmonę granitas magnio sulfato gamybai bus pristatoma 15 sunkiųjų transporto priemonių. Atgabentas granitas bus smulkinamas specialiais įrengimais – malamas ir sijojamas. Technologinio proceso metu, gaminant tirpalą, jį garinant ir filtruojant bus išgaunamas statybinis smėlis. Jis bus parduodamas kaip statybinė medžiaga arba panaudojamas kaip žaliava gaminant įvairių frakcijų silicio oksidus, metalurginius miltelius.

 

Poveikio aplinkai ataskaitoje pažymėta, kad planuojamos gamyklos artimoje aplinkoje nėra kurortų ir kurortinių teritorijų, teritorija nesiriboja ir nekerta gamtiniam karkasui skirtų teritorijų.

 

„Gulbynės“ draustinis per toli, „Šefo“ bufeto nepastebėjo?

 

Ornitologinis Gulbynės draustinis, ataskaitos rengėjų vertinimu, yra pakankamai toli nuo planuojamos gamyklos, tad ir nebuvo įtrauktas į vertinimą. Į ataskaitą neįtraukta ir tame pačiame pastate esanti kavinė „Šefo bufetas“.  „Maitinimo įstaigų veikla galima tam tikros paskirties patalpose. Mes neturime informacijos, kad šioje vietoje yra maitinimo paskirties patalpos, todėl kavinė nebuvo įtraukta į vertinimo ataskaitą“, - paaiškino „Aplinkos vadybos“ direktorius Nerijus Dilba.  

 

Gamyklos statytojas A. Stasiukynas atsakydamas į klausimus, patikino, kad po tose pačiose patalpose veikiančia įmone „Haltex“ jokia veikla nebus vykdoma, o dėl oro taršos, triukšmo bei vibracijos tiek ataskaitos rengėjai, tiek gamyklos statybų iniciatorius tvirtino, kad viskas bus daroma pagal aukščiausius ES standartus ir jokio pavojaus nei aplinkai, nei žmonėms nebus.

 

Apie avarijas negalvoja

 

„Mes negalvojame apie avarijas, mes darome saugią gamyklą, kuri atitinka visus ES normatyvus“, - į klausimą, kokai sumai planuojama apdrausti įmonę galimos avarijos atveju, atsakė A. Stasiukynas.

 

Paklaustas, kas sukūrė unikalią technologiją, kuri, kaip buvo viešai teigta, bus naudojama šioje gamykloje, užtikrinant beatliekinę gamybą, verslininkas paaiškino, kad tokią technologiją sukūrė pernai jo įsteigta bendrovė „MS LT01“ su mokslininkų grupe.  

 

Į mokslininkus kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybė. Jos prašymu Mokslų akademija sudarė chemikų grupę, kurioje yra aštuoni profesoriai. Iki ketvirtadienio ji turėtų pateikti atsakymus į mokslinio pobūdžio klausimus dėl saugaus cheminio medžiagų naudojimo gamybos procese, jų galimo poveikio aplinkai ir žmonėms.

 

O savo išvadas dėl pateiktos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos, prie kurios turės būti pridėtas ir viešo svarstymo su visuomene protokolas, teiks kelios atsakingos institucijos:  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamentas, Alytaus priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, Alytaus miesto savivaldybės administracija.

 

Sprendimą dėl PAV ataskaitos tvirtinimo priims Aplinkos apsaugos agentūra Vilniuje.