Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Buvęs Alytaus ugniagesių vadas: apie gaisrą, elgesį ir atsakomybę

Algimantas Katukevičius  •    •  12:58, 2020-02-01
Algimantas Katukevičius.
AlytusPlius.lt nuotr.

Šią savaitę buvo pareikšti įtarimai Alytaus priešgaisrinės tarnybos vadovui Algirdui Bautroniui ir vyriausiam specialistui Sauliui Mockevičiui dėl gaisro Alytaus  padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“.

 

Aš, Algimantas Katukevičius, buvęs Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovas, noriu pasidalinti mintimis apie gaisro priežastis ir jo gesinimą.

 

Buvome surinkę jauną komandą

 

Esu baigęs Sankt Peterburgo (tuometinio Leningrado) priešgaisrinę technikos mokyklą (pagal dabartinę kvalifikaciją – aukštasis išsilavinimas) ir Maskvos aukštąją priešgaisrinės apsaugos akademiją (priešgaisrinės saugos magistro laipsnis).

 

Paskyrimą buvau gavęs į Jonavos priešgaisrinę apsaugos tarnybą gamybinio susivienijimo įmonėje „Azotas“ apsaugai. Tarnavau viršininko pavaduotojo pareigose, 1986 metais kaip specialistas buvau paskirtas į kuriamą Alytaus priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą.

 

Baigę mokslus tuomečiame Leningrade į Alytaus priešgaisrinę tarnybą buvo paskirti broliai Algirdas ir Kęstas Bautroniai bei Kęstas Nalivaika.

 

Visi kartu mes surinkome jaunų, iki 30-ies metų, pareigūnų komandą. Išmokėme lipti su kopėčiomis į mokomojo bokšto 4-ąjį aukštą, dirbti su deguonies izoliuojančiomis dujokaukėmis, naudotis įvairia gaisrine gelbėjimo technika. Buvo įkurtas gaisrų gesinimo štabas, kur visą parą budėjo operatyvinis budintis – patyręs gaisrų gesintojas, užgesinęs ne vieną dešimtį gaisrų.

 

Tarnybą panaikino, techniką atėmė

 

2018 metais šią tarnybą panaikino. Kai kurie darbuotojai išėjo į pensiją, kiti – į priešgaisrinės priežiūros tarnybą.

 

Iš Alytaus priešgaisrinės tarnybos buvo paimti ir perduoti į kitas tarnybas automobilinis siurblys, specialus gaisrinių žarnų automobilis (kuris gali patiesti nuo vandens šaltinio iki gaisro židinio  vandentiekį), štabo automobilis bei 30 metrų gaisrinės kopėčios. Tiesa, gelbėjimo tarnyba turi gaisrinį 42 metrų keltuvą, bet jam pastatyti (dėl išleidžiamų atraminių kojų) reikia daug vietos, daugiaaukščių pastatų pilnose automobilių aikštelėse pastatyti neįmanoma.

 

Apie gaisro gesinimą ir tyrimą

 

Dabar apie gaisro gesinimą ir tyrimą. Atvykus į gaisrą dviejų komandų pamainoms, pamainų vadai padarė, ką galėjo ir kiek turėjo pajėgų: nutiesė nuo vandentiekio žarnų linijas ir pradėjo gesinti. Tuo pačiu pareikalavo bendrojo pagalbos centro, kad iškviestų artimiausių gelbėjimų tarnybų budinčias pamainas, Vilniaus apskrities operatyvinę gaisrų gesinimo tarnybą (nes Alytaus jau panaikinta), automobilį su galingu siurbliu ir gaisrinių žarnų automobilį, kad būtų galima paimti vandenį iš artimiausių vandens telkinių.

 

Automobiliai, kurie yra Marijampolės mieste, atvyko daugiau kaip po valandos. Kas galėtų paneigti, kad jei automobilius turėtų Alytus, laiku būtų paduotas didelis kiekis vandens, gaisras būtų neįsisiautėjęs?

 

Atvykęs Vilniaus gaisrų gesinimo vadovas, jeigu yra kviečiama 10 ir daugiau automobilių, turėjo nedelsdamas paskelbti aukščiausią nelaimės kategoriją, kuriai esant, vadovavimą turėtų perimti departamentas ir vyriausias gaisrų gesintojas – departamento direktorius.

 

Ne meras Nerijus Cesiulis turėjo rūpintis technika, ekskavatoriais, maitinimu, žmonių evakavimu. Tam yra sudaryti stambių avarijų, nelaimių ir katastrofų likvidavimo planai.

 

Departamentas iškilmingoje aplinkoje pasirašė sutartis su daugeliu tarnybų, tarp jų – ir su kariuomene. Atrodo, viskas paprasta, pakeli planus ir pirmyn.

 

Vyksta gaisrų gesinimo tarnybos naikinimas

 

Problema ta, kad jau daug metų vyksta gaisrų gesinimo tarnybos naikinimas. Priešgaisrinės saugos specialistus ruošia Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Baigę mokslus gaisrinės saugos inžinieriai dėl mažų atlyginimų ne visi eina tarnauti į priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, o pasiryžę tarnauti neturi jokių gesinimo įgūdžių. Atlikdami praktiką priešgaisriniuose padaliniuose ir nebūdami pareigūnais, negali praktiškai dalyvauti nei gesinant gaisrus, nei likviduojant avarijas.

 

Dar visai nesenai, baigusieji universitetą negaudavo net ugniagesio gelbėtojo pažymėjimo. Šiuo metu departamento direktoriaus pavaduotojais dirba pareigūnai, baigę Vilniaus Gedimino technikos universitetą, kurie turi mažai patirties gesinant gaisrus gesinime ir likviduojant avarijas.

 

Neseniai paskirtas vyriausias gaisrų gesintojas, departamento direktorius, buvęs Kauno policijos mokyklos pasieniečių rengimo fakulteto viršininkas. Ką bendro turi policija ir gaisrų gesinimas?

 

Generolas, kuris turi vadovauti gaisro gesinimui, atvykęs (spėju, kad pirmą kartą pamatė tokį didelį gaisrą ne televizijoje) nieko nedaro, nes nesupranta. Po aukštų šalies pareigūnų desanto, pasiskraidymo malūnsparniu su gaisru paliekamas kovoti Alytaus gelbėjimo tarnybos viršininkas Algirdas Bautronis, kuris atšaukė save iš atostogų, ir Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

 

Kam departamentas už 200 tūkstančių eurų įsigijo specialų štabo konteinerį, lieka neaišku.

 

Pulkininkų daug, o gesinti gaisrų nėra kam

 

Kai pradėjau tarnybą, departamente buvo tik trys pulkininkai, bet likviduojant avarijas Jonavos „Azote“, Pagėgių geležinkelio stotyje ar Neringos pušynų gaisre, dalyvavo visi.

 

Šiuo metu departamente tarnauja kelios dešimtys pulkininkų, bet gesinti gaisrų nėra kam. Buvę departamentų vadovai, savo srities specialistai, tarnavę įvairiose pareigose ir gesinę ne vieną dešimtį gaisrų, būtų patys vadovavę gesinimui.

 

Norima įkurti tarptautinį avarijų ir katastrofų likvidavimo centrą. Ar pajėgsime, jeigu net nesutariame su savivaldybėmis, kaip pravesti mokymus, kaip elgtis atsitikus Astravo atominės elektrinės avarijai?

 

Valstybė sugeba įkurti aviacijos institutą, kuris ruošia specialistus visam pasauliui, tik ne Lietuvai, nes neturime nė vienos oro susisiekimo kompanijos. Gedimino technikos universitetas ruošia priešgaisrinės priežiūros specialistus, bet ne gesintojus. Jeigu nesugebame įkurti specialios mokymo įstaigos ruošiančios bent bakalaurus, tai pasiųskime mokytis į specialius universitetus Lenkijoje arba Ukrainoje. Bet ar kam tai rūpi.

 

Prokurorai galėtų pasiaiškinti, kas pakeitė taisyklių reikalavimus

 

Po gaisro reikia rasti kaltus, kodėl jis įvyko ir taip ilgai tęsėsi. Sukuriamos komisijos su įvairiais specialistais, profsąjungų, departamento atstovais, kurie tiria savo darbą.

 

Kodėl nepakvietus į komisijas buvusių departamentų vadovų, kurie turi milžinišką patirtį gesinant gaisrus, apdovanoti ordinais už gaisrų gesinimą ir avarijų likvidavimą. Kodėl bijoma pasikvieskite specialistus iš Lenkijos ar Vokietijos?

 

Prokurorai galėtų pasiaiškinti, kas pakeitė taisyklių reikalavimus, kad įkuriant įmonę, nereikia derinti su priešgaisrine apsauga? Kas leido įkurti tokią pavojingą įmonę vidury miesto? Kodėl apie tai nebuvo informuota priešgaisrinė apsauga?

 

Aš įsitikinęs, kad apie įmonę Alytaus priešgaisrinės apsaugos vadovybė nežinojo. Ar jie priešai savo miestui, savo šeimoms, kad visas įmones tikrino, o šios – specialiai ne?

 

Įkuriant įmonę ir pats savininkas turi pasirūpinti priešgaisrine sauga. Nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

 

Paskelbė, kad gaisrų gesinimo pamainų vadovai per treniruotes matė krūvas padangų. Oficialiai buvo leista perdirbti padangas, ir kas dabar pasakys, kiek jų buvo prieš du mėnesius ir kiek jų privežė iki gaisro.

 

Tarnybai vadovauti gali tik vadybininkas?

 

Ir pabaigai, apie tai, kaip kai kurie savivaldybių vadovai rūpinasi priešgaisrine apsauga. Nuo 2012 metų bandau patekti į jau kelintą kartą organizuojamą konkursą į Alytaus rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos direktoriaus pareigas.

 

Turėdamas du aukštuosius priešgaisrinės saugos išsilavinimus esu pašalinamas iš konkurso, kadangi konkurso reikalavimuose įrašyta turėti vadybininko išsilavinimą.

 

Rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba yra iš biudžeto išlaikoma įstaiga, negalinti vykdyti nei gamybos, nei prekybos. Tarnybai reikalingas specialistas, kuris gebėtų mokyti darbuotojus gaisrų gesinimo, technikos naudojimo, vestų profilaktinį darbą rajono gyventojams, organizuotų savanorių ugniagesių komandas, kurios padėtų atvykstančiam vienam komandos ugniagesiui gesinti gaisrus.

 

Kas galėtų paneigti, kad vadybininkas reikalingas organizuoti savivaldos rinkimus? Sovietiniais laikais buvo toks anekdotas: ką daryti atominio sprogimo atveju? Atsakymas: pasiimkite paklodes ir eikite tyliai kapinių link. O kodėl tyliai? Atsakymas: kad nekeltumėte panikos.

 

Tai galioja ir šiandien. Alytaus meras, sudalyvavęs gesinant gaisrą, per televiziją pareiškė, kad avarijos atveju pasiimtų šeimą ir emigruotų iš Lietuvos.

Komentarų nėra