Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Baltymai – ne tik sportuojantiems. Konsultuoja medikas Egidijus
Baltymai, baltymai, baltymai... Kiek jų reikia, kad butų galima auginti raumeninę masę našiau? Arba kiek jų reikia, kad būtų galima gyventi sveikiau? Kiek jų reikia, kad kūnas atrodytų tvirtas? Ar tai reiškia, kad riebalų nereikia visai? Klausimų labai daug, o atsakymas – tik vienas. Baltymai – statybinė medžiaga, kuri gali padėti turėti ne tik gražų, tačiau ir sveiką kūną. Tad visiškai natūralu, kad juos kartais tenka vartoti papildomai. Dažnam su kasdien suvartojamu maistu nepavyksta aprūpinti kūno reikalingu baltymų kiekiu. Apie tai pasakoja metikas Egidijus.
Baltymų svarba žmogaus organizme
Baltymai yra sudėtinės molekulės, kurios yra randamos kiekvieno žmogaus ląstelėje. Jie yra atsakingi už daugelį gyvybinių funkcijų, tad be jų – gyvuoti nepavyks. Baltymus sudaro tūkstančiai dalelių, kurios yra vadinamos amino rūgštimis. Daugiau nei tūkstančiai amino rūgščių susijungdamos sudaro baltymą, o pastarasis veikia žmogaus organizmą. „Pirmiausia tai yra medžiaga, kuri pasirūpina žmogaus kūno „statybomis“. Ji yra būtina audinių vystymuisi, palaikymui. Tiek žmogaus oda, tiek plaukai, raumenys yra sudaryti iš baltymų. Kartais jų gauname per mažai su maistu, tad reikia papildomų šaltinių“,- pasakoja Egidijus.
Baltymai taip pat yra ir energijos šaltinis. Ne veltui juos sportininkai vartoja kasdien. Tikrai ne tik dėl galimybės greičiau auginti raumenis, tačiau ir dėl didesnės energijos, kuri padeda siekti rezultatų našiau.
„Baltymai taip pat dalyvauja ir hormonų kūrimo procese. Visiems puikiai žinomas insulinas yra baltymas, kuris reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Yra ir sekretinas, kuris dalyvauja virškinimo procese, stimuliuoja žarnyno darbą ir panašiai“,- priduria medikas.
Iš baltymų taip pat formuojasi antikūniai, kurie gali padėti išvengti ligų bei infekcijų. Sunaikindami alergenus bei virusus jie padeda žmogui gyventi sveikiau, džiaugtis atsparia imunine sistema. Ne tik tuomet, kai bandoma išvengti peršalimo ligų, tačiau ir tokiu atveju, kai kovojama su tokiomis ligomis kaip vėžys. Optimalus baltymų kiekis organizme – leis būti sveikesniu.
Baltymai maiste
Pirmiausia reikia maitintis taip, kad kasdien žmogus gautų jam reikalingą baltymų kiekį. „Žmogui, kuris juda nedaug, rekomenduojama kasdien gauti apie 0,8 gramo baltymų vienam kilogramui kūno svorio“,- teigia Egidijus.
Geriausia baltymus yra gauti natūraliais kanalais. Pirmiausia – su mėsa bei žuvimi. Geriausia rinktis tokią, kuri nėra labai riebi. Taip pat nepamirškite ir pieno produktų. Šiuo metu apie juos yra kalbama labai daug. Kai kurie teigia, kad pieno gaminiai nėra patys geriausi ir sveikiausi. Nuomonių yra daug. Tačiau faktas, kad juose baltymų yra nemažai.
Dar daugiau baltymų Jūsų laukia ankštinės kilmės daržovėse. Kasdien valgykite pupeles arba žirnius, lęšius ir t.t. Tokiu atveju Jūsų organizmas bus aprūpintas baltymais, o svarbiausia, kad iš ankštinių daržovių pagaminti patiekalai yra itin skanūs.
Kur dar gauti baltymų?
Puikus baltymų šaltinis yra įvairūs kokteiliai arba šokoladukai, kurie specialiai pagaminti norintiems papildyti savo baltymų atsargas. Dėmesio verti labai skanūs šokoladiniai augaliniai baltymai, kurie praturtinti mineralais, adaptogenais ir matcha. Tai yra puikus pasirinkimas netik sportuojantiems, tačiau ir norintiems džiaugtis geresne imunine sistema.
Karameliniai augaliniai baltymai – taip pat labai džiugina nuostabiu skoniu. Geriausia, kad kokteiliai yra labai skanūs, tačiau tuo pačiu – sveiki bei galintys užtikrinti, kad Jūsų organizmas funkcionuos tinkamai. Vėlgi, tai yra itin geras pasirinkimas tokiu atveju, kai norisi sustiprinti savo imuninę sistemą. Smulkmena, tačiau kasdieninis kokteilis – galimybė būti sveikesniu, o tuo pačiu ir laimingesniu.