Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Architektas M. Matažinskas: „Mes už bendruomeniškumą, prieš paskalas ir veidmainiavimą“

Mindaugas Matažinskas  •    •  13:19, 2014-01-29
Architektas M. Matažinskas
Alytusplius.lt nuotr.

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau girdisi Alytaus architektų reiškiamas kritiškas Alytuje vykdomų projektų vertinimas. Gaila, kad jam laiko surandantys kolegos nesuranda galimybių siūlyti savo idėjas, bendradarbiavimą ir konstruktyvias diskusijas.

 

Ne pirmus metus esu miesto vyriausiasis architektas, pažįstu visus Alytuje praktikuojančius architektus ir projektuotojus. Visi teritorijų planavimo dokumentai ir techniniai projektai yra derinami mūsų skyriuje, tad nuolat tenka su visais bendrauti.

 

Todėl vieši architektų pasisakymai apie bendravimo, informacijos stoką, yra mažų mažiausiai neteisingi. Pastaruoju metu iš mieste dirbančių architektų nesame sulaukę jokios iniciatyvos, jaučiame visišką jų pasyvumą ir abejingumą, tad priekaištai dėl nebendravimo yra daugiau negu nepagrįsti.

 

Turint bet kokią idėją ar sumanymą, visada galima kreiptis į mane, kad ji būtų pateikta ir savivaldybės vadovams, ir savivaldybės tarybos komitetams. Galima tiesiai kreiptis ir į politikus ar savivaldybės vadovus.

 

Ir vieno langelio principas čia niekuo dėtas - jis niekam neužkerta kelio susisiekti ir bendrauti su bet kuriuo savivaldybės specialistu.

 

Daugybė miesto verslininkų, bendruomenių atstovų nuolat kreipiasi ne tik turėdami idėjų, bet ir ieškodami profesionalaus patarimo, kaip jas įgyvendinti. Su visais ir bendraujama, ir tariamasi, ir patariama.

 

Alytaus miesto savivaldybė nuolat ieško naujų idėjų visose gyvenimo srityse, ne tik galvodama, kaip sutvarkyti Dainų slėnį ar miesto centrą.

 

Mieste įgyvendinama daugybė projektų, kad miestas keistųsi, gražėtų, būtų patrauklesnis. Per pastaruosius metus dviračių ir pėsčiųjų takų ilgis padvigubėjo, artimiausiu metu planuojama juos sujungti žiedui. Baigiamos tvarkyti didžioji ir mažoji Dailidės, įrengiant  įvairių rekreacinių  pramogų zonas, netrukus prasidės piliakalnio aplinkinės teritorijos sutvarkymo darbai, pradedamos tvarkyti Dainavos kvartalo viešosios erdvės.

 

Per pastaruosius keletą metų rekonstruota, atnaujinta daugybė kitų pastatų, kur nuolat lankosi alytiškiai. Sutvarkytas Alytaus sporto ir rekreacijos centras, atidaryta miesto tetaro didžioji salė, įrengtas amfiteatras prie Alytaus kultūros ir komunikacijos centro, sutvarkytos viešosios erdvės miesto centre.

 

Baigiamas įgyvendinti unikalus teritorijų planavimo projektas: patvirtinta ir rengiama apie 95 % Alytaus miesto gyvenamųjų rajonų detaliųjų planų. Daug pastangų dedama į pramoninio rajono infrastruktūros vystymą: tiesiamos naujos gatvės, klojami inžineriniai tinklai.

 

Kalbant apie architektūrines ir urbanistines Alytaus miesto problemas, reikia pripažinti, kad daugelis jų atsirado ne šiandien ir ne vakar. Ir ne viena jų atsirado, beja, miesto architektūrinį veidą formuojant dabartiniams jo kritikams. Manau, kad viena didžiausių blogybių Alytaus architektūrinėje raidoje buvo nuolatinė miesto vyriausiųjų architektų kaita.

 

Tačiau mes neieškome kaltų dėl to, kad jau daugelį metų Alytaus centrą bjauroja apgriuvusi senoji autobusų stotis, pastatų griuvėsiai stovi Vilniaus gatvėje ir nebaigtos statybos riogso po Rotušės langais. Mes nebaksnojame pirštais į tuo metu netinkamus sprendimus ruošusius miesto vyriausiuosius architektus ir kitus asmenis, o tiesiog ieškome išeities ir labai laukiame kompetentingų specialistų pasiūlymų ir iniciatyvų.

 

Tačiau, užuot jų sulaukę, esame priversti pastebėti kitą nemalonią tendenciją: kai kurie architektai painioja miesto problemas su asmeninėmis ar tam tikru viešu šantažu bando spręsti savo įmonių reikalus.

 

Nesmagu, kai to siekiant, viešais, tiesos neatitinkančias pasisakymais bandoma nepelnytai sukompromituoti ar sumenkinti savivaldybės administracijos specialistus, į kuriuos profesionalios pagalbos ar patarimo dažnai kreipiasi ne tik mūsų, bet ir kitų savivaldybių atstovai .

 

Alytaus miesto savivaldybės ir jos specialistų kabinetų durys visiems yra atviros. Mes esame už bendruomeniškumą, prieš paskalas ir  veidmainiavimą.

 

Prieš keletą metų Alytuje buvo norėta įkurti Lietuvos architektų sąjungos Alytaus skyrių, įteisinti jo ryšį su savivaldybe ir taip siekti Alytaus miesto architektūros įvaizdžio gerinimo. Tačiau šiam sumanymui nebuvo lemta išsipildyti ir tikrai ne dėl savivaldybės kaltės.

 

Dirbant miesto vyriausiuoju architektu iš įvairių institucijų atstovų ir architektūros korifėjų dažnai tenka išgirsti, kad ši pareigybė yra labai įvairialypė, reikalaujanti išmanyti ir meno kryptis, ir teises aktus, ir statybos procesus prižiūrėti, ir projektavimo bei statybos problemas spręsti. Ir labai dažnai iš jų tenka išgirsti palinkėjimą nesustoti praktikuoti.

 

Deja, to netenka išgirsti iš kritikais tapusių Alytaus miesto architektų, kuriems tegaliu priminti, kad taip elgdamiesi jie pirmiausia vertina savo pačių ankstesnius sprendimus ir nuveiktus darbus, kurie architektų bendruomenėje, man regis, niekada dar ir nebuvo aptarti. 

Komentarų nėra