Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Aplinkosauginė elgsena: madinga, sudėtinga ir... dėmėta

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.   •    •  15:12, 2024-06-21
Tarpregioninio projekto „STOP WASTE“ partnerių susitikimas.
ARATC nuotr.

Pakartotinis daiktų naudojimas, sugedusių taisymas bei remontas, suvokimas, kiek kasdieniais savo veiksmais ir įpročiais galime mažinti aplinkos teršimą, formuoja kiekvieno mūsų aplinkosauginę elgseną, apie kurią diskutuota  tarpregioninio projekto „STOP WASTE“ partnerių susitikime. 

 

Susitikimo konferencija, skirta aplinkosauginės elgsenos, atliekų prevencijos ir pakartotinio naudojimo aktualijoms vyko Druskininkuose. Susirinkusius projekto partnerius iš Nyderlandų, Portugalijos, Rumunijos bei Lietuvos pasveikino Druskininkų savivaldybės vicemeras Simonas Kazakevičius, pasidžiaugęs, kad konferencija vyksta vienoje iš aukščiausius aplinkosauginius reitingus turinčių mūsų šalies savivaldybių. 

 

 

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra vienas šio projekto partnerių. Įgyvendinant projektą kartu su jo partneriais iš Portugalijos, Nyderlandų ir Rumunijos kuriama metodika atliekų prevencijai gerinti. 

 

Druskininkuose vykusioje konferencijoje, kurią moderavo Kauno technologijos universiteto (KTU) Aplinkos inžinerijos instituto (APINI) profesorė Jolanta Dvarionienė, pristatyta geroji pakartotinio daiktų naudojimo praktika ir galimybės Lietuvoje (pranešimą šia tema skaitė „Kurk Lietuvai“ programos projekto vadovės Rūta Kukulskytė ir Gintarė Petrauskaitė), vienkartinio plastiko prevencijos galimybes, keičiant jį daugkartinio naudojimo gėrimų puodeliais apžvelgė socialinės aplinkosauginės iniciatyvos „CupCup“ bendraįkūrėja Valdonė Daugėlaitė-Šuškevičienė. 

 

Apie tai, kad vienu iš atliekų prevencijos įrankiu gali būti o, praktika rodo, kad jau ir yra bendruomeninis kompostas savo pranešime kalbėjo įmonės ID Vilnius visuomenės įtraukimo projektų vadovė Gabrielė Janilionytė. Milda Paukštė, tekstilės atnaujinimo studijos „DenimDiares“ įkūrėja klausė, kodėl dėmėtis drabužiai antrinėje rinkoje nėra paklausūs ir dalijosi dvejonėmis, kurios neišvengiamai apninka žmogų, prioritetą teikiantį pakartotinai naudojamiems daiktams ne epizodiškai, o nuolat ir nuosekliai. 

 

Gyventojų aplinkosauginės elgsenos motyvus ir šia tema atliktus tyrimus pristatė Paulina Budrytė, Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto mokslo darbuotoja.  KTU Aplinkos inžinerijos instituto profesorė Jolita Kruopienė kalbėjo apie pavojingų cheminių medžiagų įtaką pakartotiniam naudojimui ir perdirbimui, KTU Aplinkos inžinerijos instituto doktorantas Artūras Torkelis apžvelgė plastikinių pakuočių atliekų susidarymo prevencijos, pakartotinio naudojimo ir perdirbimo galimybes Žiedinės ekonomikos kontekste. 

 

Pranešimą apie elektros ir elektronikos atliekų pakartotinį naudojimą konferencijoje skaitė įmonės „Man rūpi rytojus“ vadovas Vladimiras Jankoit. Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės atstovė Virginija Vingrienė kalbėjo apie remonto kompensaciją, kuri galėtų tapti žiedinės ekonomikos ir atliekų prevencijos proveržio varomąja jėga. 

  

Projekto „STOPWASTE partneriai turėjo galimybę susipažinti, kaip praktiškai tvarkomos atliekos Lietuvoje, kokia jų tvarkymo infrastruktūra sukurta Alytaus regione. Jie apsilankė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Takniškių gamybiniame padalinyje, kur rūšiuojamos ir perdirbamos regione surinktos mišrios komunalinės, maisto, žaliosios bei kitos atliekos, veikia pakartotinio daiktų naudojimo centras „TikoTiks“. 

 

Susitikimo dalyviai buvo nuvykę į atliekų tvarkymo įmonės „Ekobazė“ Elektrėnų padalinį. „Ekobazės“ vadovė Marina Curko supažindino su čia vykstančiais stiklo, plastiko, padangų atliekų perdirbimo procesais. 

 

„Komunalinių atliekų kiekio mažinimas yra vienas svarbiausių aplinkosauginių tikslų plačiąja prasme. Mūsų, kaip atliekų tvarkytojų, siekis – imtis visų prevencinių priemonių ir sukurti  infrastruktūrą, kuri leistų taip sutvarkyti susidariusias atliekas, kad sąvartynas taptų nebereikalingu objektu“, - susitikime su projekto partneriais kalbėjo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Aurimas Uldukis. 

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai