Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Aplinkos viceministras A. Petkus: „Iš Alytaus regiono gyventojų ministerija gauna daugiausia laiškų – tai rodo, kad Alytuje kažkas vyksta“

Eglė Indrelytė  •  egle@alytusplius.lt  •  9:20, 2014-02-07
Aplinkos viceministras A. Petkus
Alytusplius.lt nuotr.

"Kol kiti regionai bando susivokti, ką daryti, Alytus aiškiai mato į priekį“ – sakė Aplinkos viceministras Almantas Petkus, vakar visą dieną praleidęs Alytuje ir dalyvavęs diskusijose apie atliekų tvarkymą.

 

Kaip jūs vertinate Alytaus regiono atliekų tvarkymo sistemą? – alytusplius.lt paklausė viceministro.

 

Bendrame Lietuvos kontekste, vertinu labai gerai. Alytus yra lyderis atliekų tvarkymo srityje. Tai rodo konkretūs darbai bei statistiniai skaičiai.

 

Alytus yra gerokai pasistūmėjęs į priekį, įgyvendindamas užduotis, kurios yra keliamos 2020 metams. Kol kitos savivaldybės ar regionai dar tiktai bando susivokti, ką reikėtų daryti, Alytus jau turi aiškų matymą į priekį. Alytui nebus sudėtinga įgyvendinti 2020 metų užduotis.

 

Alytaus regionas pateikiamas kaip sektinas pavyzdys atliekų tvarkymo srityje. Kokie pagrindiniai  kriterijai lemia jo išskirtinumą?

 

Per pastaruosius dvejus metus Alytus pilnai įdiegė pirminio rūšiavimo sistemą privačiuose namuose – to nėra jokiame kitame regione. Aplinkos ministerija prie to nemažai prisidėjo, finansuodama pačių konteinerių įsigijimą.  Mes matėme, kad tai yra tikslinga.

 

Alytus – pirmasis regionas, kuris įsivedė kontrolės sistemą: kontrolieriai važinėja pas atliekų turėtojus ir ne tik tikrina, bet ir informuoja, kaip reikėtų rūšiuoti, kaip visas procesas turėtų vykti. To taip pat nėra niekur kitur Lietuvoje.

 

Šiandien visą dieną praleidote Alytuje, bendravote su savivaldybės atstovais, dalyvavote diskusijoje su gyventojais. Kokias problemas pastebėjote? Kokias išvadas galėtumėte padaryti?

 

Didelių problemų nepastebėjau. Visada aktualiausi yra piniginiai klausimai: kiek, kas, už ką turi mokėti.

 

Iš Alytaus regiono gyventojų, privačių namų, sodybų savininkų, ministerija gauna daugiausiai laiškų.  Tai mums leidžia suprasti, kad iš tikrųjų Alytuje kažkas vyksta.

 

Aplinkos ministras ne kartą yra sakęs, kad jeigu vykdant užduotis, reformas, kuriant naują sistemą,  nesklinda joks atsakas, kyla įtarimas, kad ten niekas nevyksta. Kai atsiranda reakcija, reiškia darbai vyksta, žmonės diskutuoja, yra suprantančių, yra mažiau suprantančių, yra nepatenkintų – procesas vyksta.

 

Aš suprantu, kad didžiausia diskusija kyla dėl to, kas ir kaip turi būti apmokestinta. Tačiau reguliuoti kainas pagal įstatymą yra leistina savivaldybėms.

 

Svarbiausias ministerijos, valstybės ir Europos lygmens reikalavimas, kad ta suma pinigų, kurią atliekų turėtojas sumoka už atliekų tvarkymą, neturi viršyti vieno procento jo metinių pajamų. Jeigu mes įtelpame į tuos rėmus, tai yra gerai. Šiandien vidutiniškai tai yra apie 0,7-0,8 procento. Tarp kitko, Alytuje kainos už atliekų tvarkymą yra žemesnės negu vidutiniškai Lietuvoje.

 

Vakar Alytuje vykusioje diskusijoje buvo aptarti įvairūs su atliekų tvarkymu susiję klausimai. Be abejo, daugiausia dėmesio sulaukė atliekų tvarkymo kaina.

 

Diskusijos dalyviai taip pat pastebėjo, kad yra problema išvežant išrūšiuotas plastiko atliekas, mat jų gyventojai prirenka daug, o konteinerių išvalymas vyksta per retai.

 

Alytaus atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas akcentavo, kad nuo vasario mėnesio, atsižvelgiant į gyventojų pastabas, plastiko atliekos bus išvežamos dažniau – du kartus per mėnesį.

 

Diskusijoje nuskambėjo ir siūlymas pastatyti kompostavimo konteinerius šalia daugiabučių namų. Tai vargiai  įmanoma, tačiau daugiabučių namų atliekos taip pat yra kompostuojamos: visos žaliosios atliekos yra atskirai surenkamos ir išvežamos į sąvartyne esančią kompostavimo aikštelę. Gyventojai, norintys pasinaudoti jomis, kaip trąšomis, gali bet kada kreiptis, atvykti ir pasiimti nemokamai.

 

Komentarų nėra