Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 23 470

Apklausa: alytiškiai pritaria naujos gamyklos statyboms, nes miestui reikia investicijų

  •    •  9:57, 2020-07-29
Mineralinių uolienų perdirbimo gamyklą planuojama statyti Pramonės gatvėje.

Didžioji dalis „Alytusplius.lt“ skaitytojų tvirtina, kad miestui reikia investicijų bei naujų darbo vietų, todėl jie pritaria Pramonės rajone planuojamai statyti mineralinių uolienų perdirbimo gamyklai, rodo naujienų portale paskelbta apklausa.

 

Ši gamykla, pasak ją ketinančios statyti UAB „MS LT01“ įmonės direktoriaus Andriaus Stasiukyno, padėtų miestui įsitvirtinti chemijos pramonės žemėlapyje visos Europos mastu. Įmonė ketina investuoti 7 mln. eurų bei veiklos pradžioje sukurti iki 70 naujų darbo vietų. Beje, įmonės vadovo teigimu, investicijų dydis gali siekti daugiau kaip 25 mln. eurų, o per penkerius metus ir darbo vietų  skaičius galėtų išaugti bent 3-4 kartus.

 

Savo ruožtu mokslininkai antrina, kad tokių gamyklų pasaulinėje chemijos pramonėje veikia tūkstančiai, todėl ir alytiškiai galėtų didžiuotis turėdami reikšmingą chemijos pramonės atstovą, eksportuojantį produkciją į didžiąsias Europos Sąjungos šalis.

 

Gyventojai išreiškė pritarimą

 

Alytusplius.lt paskelbtoje apklausoje iš viso savo nuomonę pareiškė daugiau nei 4000 žmonių. Daugiau nei pusė jų – net 61 proc. – pritarė gamyklos statyboms, kadangi miestui reikia papildomų investicijų bei naujų darbo vietų. Dar 7 proc. atsakiusiųjų teigė, kad gamyklą galima statyti, tačiau kitoje miesto vietoje. 30 proc. miesto gyventojų prieštarauja gamyklos statyboms, kadangi tai jiems atrodo rizikinga, o dar 3 proc. neturėjo aiškios nuomonės.

 

„Gyventojai puikiai supranta, kad Alytuje reikalingi nauji verslai, kurie duotų naudos tiek pačiam miestui, tiek jo gyventojams. Šiandien Vyriausybės lygmeniu daug kalbama apie regionų gaivinimą, ieškoma tam sprendimų. Tačiau sprendimus gali pasiūlyti ir patys verslininkai, kurie turi ne tik noro, bet ir galimybių steigti verslus bei kurti naujas darbo vietas“, – sako A. Stasiukynas.

 

Jis priduria suprantantis dalies alytiškių baimę, esą statoma gamykla gali kelti pavojų dėl gamybos procese naudojamų cheminių medžiagų. Visgi šie nuogąstavimai, pasak verslininko, nėra iki galo pagrįsti, o tą įrodo ir mokslininkų pateikiamos išvados.

 

Alytus jau turi sėkmingų pavyzdžių

 

Kaip tvirtina profesorius, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos instituto direktorius, Neorganinės chemijos katedros vadovas Aivaras Kareiva, mineralinių uolienų – šiuo atveju, granito tipo uolienos sudėtyje esančio serpentino perdirbimo procese planuojama naudoti sieros rūgštis pati savaime nėra pavojinga.

 

„Naujoji Alytaus  gamykla naudos „Lifosoje“ pagamintą sieros rūgštį. Būsima gamykla nebus pavojingesnė už panašią veiklą vykdančias gamyklas. Bet kuri gamykla, gaminanti ar gausiai naudojanti chemines medžiagas, gali kelti pavojų žmonėms bei aplinkai, jeigu nėra laikomasi visų gamtosauginių, priešgaisrinių ir kitų saugos reikalavimų. Tačiau civilizuotame pasaulyje saugiai veikiančių chemijos pramonės gamyklų yra šimtai tūkstančių“, – teigia mokslininkas.

 

Jis atkreipia dėmesį, kad šalia būsimos gamyklos Alytuje yra įsikūrusi chemijos įmonė AB „Koslita“, kuri nuo 1991-ųjų veikia sėkmingai ir saugiai.

 

Unikali galimybė Alytui ir Lietuvai

 

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. per keturis pirmus mėnesius chemijos pramonės ir jai giminingų pramonės šakų produkcijos eksportas iš viso sudarė 12,7 proc. ir buvo viena didžiausių pramonės šakų visoje lietuviškojo eksporto struktūroje. Tiesa, didžiąją dalį šio eksporto sudaro trąšos bei pirminės formos plastikai. Alytus artimiausiu metu gali padėti šią statistiką dar labiau pagerinti, prisidedant ne tik prie šalies eksporto stiprinimo, bet kartu ir įrašant miesto vardą į Europos chemijos pramonės žemėlapį.

 

„Gamykloje iš granito tipo uolienos serpentino, kuri yra visiškai nepavojinga ir kai kur netgi naudojama dirvos struktūrai gerinti, būtų gaminamos tokios medžiagos kaip magnio sulfatas ir silicio dioksidas. Tai yra serpentino sudėtinės dalies komponentai. Kitos uolienos sudėtinės dalys yra kompleksiškai perdirbamos, gaunant metalurgijoje naudojamus vertingus priedus, taip pat natrio sulfatą ir amorfinį silicio dioksidą. Šiandien šios medžiagos yra plačiai naudojamos įvairiuose pramonės sektoriuose, taikomos net medicinoje ir kosmetikoje. Jei žmonės paskaitytų etiketes ant kasdien naudojamų produktų, ant jų rastų bent vieną iš ingredientų, kuris bus gaminamas naujojoje gamykloje“, – pasakoja A. Stasiukynas.

 

Jis priduria, kad šiandien šios medžiagos turi itin didelę paklausą, todėl ir buvo nuspręsta imtis jų gamybos bei investuoti į gamyklą Alytuje. „Galime drąsiai teigti, kad čia gaminamą produkciją naudos visa Europa, o tą liudija jau pasirašytos sutartys su Prancūzijos, Vokietijos, Belgijos bendrovėmis, kurios išreiškė ne tik susidomėjimą, bet ir pasitikėjimą mumis. Tai unikali galimybė miestui, tuo pačiu sukuriant pridėtinę vertę visai Lietuvai“, – įsitikinęs įmonės vadovas.

 

Sėkmingai bendradarbiauja su priežiūros institucijomis

 

Mineralinių uolienų perdirbimo gamyklos vadovo A. Stasiukyno teigimu, saugumo reikalavimų laikymasis yra vienas iš svarbiausių įmonės prioritetų. Dėl šios priežasties būsimai gamyklai buvo pasirinktos patalpos Pramonės rajone, kur galima užtikrinti maksimalų saugumą.

 

„Buvusio medvilnės kombinato verpimo cecho patalpos yra tinkamos vykdyti šiai veiklai, tačiau papildomai dar reikalinga jas remontuoti bei pritaikyti pagal saugumo reikalavimus. Atitinkamai patalpų sienos yra dažomos specialiais dažais, liejamos grindys iš išorės poveikiui atsparesnio betono, įrenginėjami oro filtrai bei gaudyklės, kurios užtikrins, kad tarša atitiktų visas normas“, – teigia A. Stasiukynas.

 

Pasak įmonės vadovo, gamybos procesas vyks tik uždarose talpose ir jo metu neliks jokių pašalinių produktų. Sieros rūgšties ir kitų gamybai reikalingų medžiagų talpos ir įrenginiai, esantys pastate, bus akylai saugomi, o pašaliniai asmenys į teritoriją neturės galimybės patekti.

 

„Gamyklos patalpose jau lankėsi Statybos inspekcijos bei Aplinkos apsaugos agentūros atstovai, kurie norėjo įvertinti, kaip vyksta pasiruošimas gamyklos startui. Šių apsilankymų metu specialistai neturėjo pastabų. Tai tik parodo, kad judame tinkama linkme. Ir toliau bendradarbiaujame su atsakingomis institucijomis bei mokslininkais, kurie nori įsitikinti mūsų technologijos saugumu. Tik gavę visus leidimus imsimės gamyklos įrenginių testavimo“, – teigia „MS LT01“ įmonės vadovas. A. Stasiukynas taip pat pabrėžia, kad gamybai bus pasitelkiama tik sertifikuota įranga.

 

Gamyklos patalpos.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai