Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 14 405

Alytuje išaugo segamumas peršalimo ligomis: ar reikalingi antibiotikai?

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento inforamcija  •    •  9:31, 2019-10-17
Asociatyvi nuotr.

Pastaruoju metu vyravę nepastovūs, vėsūs, drėgni orai lėmė didėjantį sergamumą peršalimo ligomis. Šių metų 41-ąją savaitę (spalio 7-13 dienomis), palyginus su prieš tai buvusia savaite, sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Alytaus apskrityje išliko aukštas.

 

Bendras apskrities sergamumo rodiklis padidėjo nuo 66,2 iki 69,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Didžiausias sergamumas registruotas Alytaus mieste, sergamumo rodiklis siekė 82,7 atvejo bei Alytaus rajone, sergamumo rodiklis 79,9 atvejo 10 tūkst. gyventojų per savaitę. Apie 60 proc. sirgusiųjų buvo asmenys iki 17 metų amžiaus.

 

 Peršalimo liga ar gripas?

 

Peršalimo ligas dažniausiai sukelia virusai, sergamumas jomis padidėja atvėsus orams. Užsikrečiama oro lašeliniu būdu, galima užsikrėsti ir per nešvarias rankas ar per bendrai su ligoniu naudojamus daiktus. Minėtos ligos paprastai vystosi lėtai, pradeda skaudėti gerklę, atsiranda sloga, kosulys, gali pakilti temperatūra. Peršalimo ligos dažnai tapatinamos su gripu. Tačiau gripui būdinga staigi pradžia, karščiavimas virš 38°C, galvos, raumenų, kaulų skausmai, bendras silpnumas. Katariniai reiškiniai prisideda kiek vėliau, kartais tik sekančią dieną ir dažnai jie nebūna labai ryškūs.

 

Dažniau serga ikimokyklinio amžiaus vaikai

 

Viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis žymiai dažniau serga ik 7-erių metų vaikai. Lietuvoje šioms ligoms gydyti dažnai skiriami antibiotikai, nors yra gerai žinoma, jog antibiotikai virusų neveikia, veikia tik bakterijas. Valstybinės liginių kasos duomenimis 2018 metais net 57,4 proc. vaikų nuo 0 iki 7 metų, sirgusių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, buvo gydomi antibiotikais.

 

 Kaip atskirti, ar tai virusų, ar tai bakterijų sukelta liga?

 

Be tyrimų, remdamasis vien klinikiniais simptomais, gydytojas dažniausiai negali nustatyti, kokios kilmės yra ligos sukėlėjas. Yra bakterinių infekcijų, kurios pasireiškia itin specifine ligos eiga ar simptomatika. Tačiau daugumos kvėpavimo takų infekcijų, tiek bakterinės, tiek virusinės kilmės, ligų simptomai yra labai panašūs. Norint nustatyti, kokios kilmės sukėlėjai, reikalingi tam tikri tyrimai.

 

Greitųjų testų taikymas

 

Šeimos gydytojai turi galimybę atlikti greituosius testus. Vienas jų–C reaktyvinio baltymo tyrimas. Tai greitas testas ir informatyvus, dažnai parodantis, ar susirgimą sukėlė virusai ar bakterijos ir ar reikia skirti gydymui antibiotikus.

 

Kitas tyrimas – A grupės streptokoko antigeno nustatymo testas. Yra žinoma, jog apie 30-40 proc. atvejų ūmų ryklės, tonzilių uždegimą sukelia bakterijos, iš kurių dažniausiai-streptokokai. Dėl to labai svarbu diagnozuoti streptokokų sukeltą uždegimą, kurį būtina gydyti antibiotikais. Minėtas tyrimas kompensuojamas 2–7 metų amžiaus vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis.

 

Norint išvengti peršalimo ligų patariama:

 

  • Dažnai vėdinti patalpas, jas valyti drėgnu būdu;

 

  • Dažnai ir kokybiškai plauti rankas;

 

 

  • Vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis;

 

  • Stiprinti organizmo atsparumą, tinkamai rengtis, nesušalti, nepervargti, daugiau vaikščioti pėsčiomis.
Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra