Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Alytiškiai apie atliekų rūšiavimą: „Tai – paprasta, tik reikia norėti“
„Kaip galima nerūšiuoti?“, -stebisi jau ne pirmus metus atsakingai atliekas rūšiuojančios alytiškių šeimos, savo žinias pasitikrinusios ir Alytuje surengtų varžybų „Rūšiuok atsakingai“ metu. Paaiškėjo, kad alytiškių rūšiavimo įgūdžiai – puikūs: daugelis atliekas išrūšiavo be klaidų. O kas suklydo – savo pamoką išmoko.
Dainų slėnyje vykusiame renginyje – bėgime kovojantiems su vėžiu palaikyti – alytiškiai savo jėgas galėjo išbandyti ir rūšiuodami atliekas. Dalyviai gavo pilną maišą skirtingų atliekų ir turėjo jas taisyklingai išrūšiuoti į keturis atliekų konteinerius: popieriaus, stiklo, plastiko ir mišrių atliekų. Visos atliekų „iššūkį“ priėmusios šeimos gavo ne tik daug naudingos informacijos, bet ir prizų.
Lengvai su užduotimi susidorojo Renatos ir Geniaus Babeckų šeima. Jiems atliekų rūšiavimas – jokia naujiena. „Atliekas rūšiuojame penkiolika metų. Ir dukras mokome tai daryti. O apie šiukšlinimą negali būti nė kalbos“, - sakė alytiškė Renata Babeckienė, kartu su vyru spėjusi ne tik atlikti jiems paskirtą užduotį, bet dar ir savo dukroms paaiškinti, į kurį konteinerį reikia mesti vieną ar kitą atlieką.
Iš kur tokios nepriekaištingos žinios? Pasak R. Babeckienės, ją rūšiuoti išmokė tėvai. Mama dirba Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre, o tėtis yra aplinkosaugininkas. Visos žinios nuo mažens tarsi įaugusios į kraują , ir klausimas, kodėl reikia rūšiuoti, net nekyla. Gražias, tėvų perduotas rūšiavimo tradicijas R. Babeckienė pritaikė ir savo šeimoje.
„Mane jau prieš daug metų vadindavo „žaliuke“, nes aš ir pati nešiukšlindavau, ir kitiems neleisdavau to daryti“, - pasakojo aplinkai draugišką gyvenimo būdą kartu su šeima propaguojanti alytiškė.
Nors Babeckų šeimos rūšiavimo žinių užtektų dar ir kitiems pamokyti, alytiškiai prisipažino, kad kartais ir jiems iškyla abejonių. Klaustukų kelia atliekos, kurių viena pusė iš vienos rūšies medžiagos, kita – iš kitos, kita – kitokia. Pavyzdžiui, saldainių popierėliai, sudaryti ir iš popieriaus, ir iš plastiko. Tokių popierėlių mesti į popieriaus konteinerį negalima. Jų vietą – plastiko konteineryje.
„Kartais tenka ir su tėvais pasikonsultuoti. Anksčiau aliejaus buteliai buvo neperdirbami, paskui jau tapo perdirbamais. Reikia daug visko žinoti“, - patirtimi dalinosi Babeckų šeima, kuri visus jiems kylančius klausimus nesunkiai išsiaiškina. Renata ir Genius tikino, kad reikia tik noro, o informacijos, kaip rūšiuoti tikrai galima rasti.
Ne ką prasčiau atliekas rūšiuoti sekėsi ir Kalėdų šeimai. Alytiškei Linai Kalėdienei atliekas išrūšiuoti padėjo sūnus ir dukra. Moteris teigė, kad atliekas kartu su šeima rūšiuoja kiek galėdama, tačiau mokytis dar yra kur. Savo žinias Lina pagilino ir varžybų „Rūšiuok atsakingai“ metu.
„Daugiausia klausimų sukelia pakuotės, suabejojame, kur mesti bulvių traškučių pakuotes. Šiandien sužinojome, kad joms skirtas plastiko konteineris. Taip pat išsiaiškinome, kad popierinį rankšluostį ir servetėlę reikia mesti į mišrių atliekų konteinerius. Toks žinių pasitikrinimas mums tikrai buvo naudingas“, - pasakojo L. Kalėdienė.
Alytiškiai savo žinias pasitikrinti galėjo ne tik praktiškai – rūšiuodami atliekas, bet ir spręsdami atliekų rūšiavimo testus. Iš visų dalyvių, kurie testuose nepadarė nė vienos klaidos, buvo išrinktas laimėtojas, kuriam taip pat buvo įteiktas prizas.
Akciją „Rūšiuok atsakingai“ rengia Pakuočių tvarkymo organizacija ir Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras. Rūšiavimo varžybos visose regiono savivaldybėse rengiamos jau antrus metus iš eilės, tik šiemet jos keliais į kitas vietas, rengiamos kitų renginių nei pernai metu. „Norime, kad savo rūšiavimo įgūdžius pasitikrintų ir juos patobulintų kuo platesnis žmonių ratas“, - sakė rūšiavimo varžybų vedantysis ir „vyriausiasis teisėjas“ Juozas Adomaitis. Jis pastebėjo, kad dzūkai vis su didesniu entuziazmu rūšiuoja, ieško atsakymų į jiems rūpimus klausimus, savo gražiu pavyzdžiu užkrečia vieni kitus.
„Tai paprasta, tik reikia norėti“, - tikino ne viena aplinkai, kurioje gyvename, neabejinga alytiškių šeima.
Publikacija parengta įgyvendinant projektą „EKO miestas“. Projektas finansuojamas Alytaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.