Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytiškės priekaištai medikams: „Dėl jų aplaidumo palaidojau vyrą“

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  16:16, 2017-02-20
Alytiškė Virginija Mažeikienė.
AlytusPlius.lt nuotr.

„Jei ne medikės aplaidumas, galbūt šiandien mano vyras būtų gyvas“, - įsitikinusi po vyro netekties  neatsigaunanti alytiškė Virginija Mažeikienė, nusivylusi greitosios medicinos pagalbos darbuotojų veiksmais. Moteris pasiryžusi rasti teisybę ir padaryti viską, kad medikė, su kuria jai teko susidurti, būtų atleista iš darbo.

 

Atvykus medikams vyro būklė sparčiai blogėjo

 

L. Mažeikienė lyg košmarišką sapną prisimena praėjusių metų spalio 11 dieną, kada, sutrikus vyro sveikatai, jei teko kviesti greitąją medicinos pagalbą. Moteris nurodė simptomus: jos vyrui pakilo aukštas kraujo spaudimas, maudė šoną širdies plote, išpylė šaltas prakaitas.

 

„Pamačiusi, kad atvyksta greitoji, išėjau pasitikti, atidariau vartelius. Išlipusi iš automobilio medikė buvo nepatenkinta ir piktai kalbėjo, priekaištavo, kad ant mūsų namo nėra numerio. Po to, parodžius, kokius vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo vartoja vyras, reiškė pretenzijas, kad neturime tam tikrų jos paminėtų vaistų. Matydama, kad vyrui vis blogėja, norėjau, kad medikė greičiau kažką darytų, o ne klausinėtų“, - pasakojo alytiškė.

 

Po to V. Mažeikienė pastebėjo, kad pradėjo trūkčioti vyro kairė koja, sutuoktinis negalėjo prakalbėti, jo veidas pradėjo mėlynuoti.

 

„Klausiau medikės, kas jam darosi, ji atsakė, kad epilepsijos priepuolis. Aiškinau, kad jam epilepsijos priepuolių nebūna, prašiau kviesti pastiprinimą, bet medikė pareiškė, kad „mano vyras – ne vienas ligonis, yra ir daugiau“. Padėtis darėsi tragiška, vyras ėmė vemti, vartėme jį ant šono, kadangi lova siaura, jis nuslydo nuo lovos, o medikė pasakė: „Toks storas, sunku ir paverst“, - grubų medikės elgesį prisiminė V. Mažeikienė.

 

Kaip pasakojo alytiškė, vyro būklė vis blogėjo, medikė suleido vaistų, įvedė į burną vamzdelį, ėmė daryti širdies masažą.

 

Medikės veiksmai sukėlė įtarimų

 

„Matėsi, kad medikė jaučiasi netvirtai, nesugeba valdyti situacijos, tinkamai neįvertina simptomų. Po to atvyko dar viena medikų brigada, ėmė vyrą gaivinti, bet pastangos buvo bevaisės. Mano vyras mirė. Kaip paaiškėjo, jį ištiko širdies infarktas“, - kalbėjo V. Mažeikienė, įsitikinusi,  kad medikė netinkamai atliko savo pareigas, bereikalingai, užgauliai klausinėjo, nesugebėjo numatyti, kad vyrui gresia širdies infarktas ir jam būtina teikti skubią pagalbą.

 

Kaip aiškino alytiškė, ant greitosios medicinos pagalbos iškvietimo kortelės nebuvo nurodyti jos telefonu konkrečiai įvardinti simptomai. „Matėsi, kad toje kortelėje daug kas taisyta, perrašyta“, -  sakė medikės elgesiu pasibaisėjusi moteris, negalinti be ašarų akyse kalbėti apie savo velionį vyrą.

 

V. Mažeikienė teigė, kad jai skaudžiausia, kad nebuvo imtasi visų skubių veiksmų norint išgelbėti jos vyro gyvybę.

 

„Jei žinočiau, kad viskas buvo padaryta, mano širdžiai būtų ramiau. Bet dabar negaliu tylėti ir leisti, kad dirbtų tokie medikai“, - sakė alytiškė.

 

Kreipėsi į Alytaus rajono merą

 

Pasipiktinusi medikės darbu moteris kreipėsi ir buvo susitikusi su Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriumi Aleksandru Bružu, ne kartą rašė jam laiškus, tačiau V. Mažeikienei susidarė įspūdis, kad yra neįsiklausoma į tai, ką ji sako, ir palaikoma tik medikės pusė.

 

Moteris dėl skaudaus atvejo kreipėsi ir į Alytaus rajono savivaldybės merą. Mero atsakyme buvo rašoma: „Skunde užsimenama apie galimus (medikės vardas ir pavardė) medicininės kompetencijos trūkumo dalykus, tačiau darbo grupė negalėjo ir netyrė šio skundo klinikinės medicinos aspektu. Tokio pobūdžio skundų nagrinėjimo tvarka yra reglamentuota Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme. Darbo grupė neturi įgaliojimų ir negali skundo nagrinėti šiame įstatyme numatytame kontekste.

 

Pagal kompetenciją Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos stoties medicinos etikos komisijai pavesta išnagrinėti Jūsų skundą.

 

Įstaigos medicinos etikos komisijos užduotis vertinti pareiškėjos bendravimo su skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialiste aplinkybes, (medikės vardas ir pavardė) elgesį ir poziciją bendravimo metu su Jumis, konstatuoti tam tikro fakto buvimą ar nebuvimą“.

 

Etikos komisijos posėdyje dalyvavo ir pati V. Mažeikienė, ir abiejų GMP brigadų, teikusių medicinos pagalbą V. Mažeikienės vyrui,  medikės.

 

Medikė neigė reiškusi pretenzijas

 

Skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistė posėdžio metu prisipažino, kad dažnai kalba garsiai todėl kartais gali susidaryti įspūdis, kad kalba pakeltu tonu ar griežtai. Medikė apgailestavo dėl V. Mažeikienės vyro mirties ir atsiprašė V. Mažeikienės dėl savo kalbėjimo būdo.

 

Tačiau medikė nesutiko, kad ji pacientą įžeidinėjo sakydama žodį „storas“, neigė  kaltinusi V. Mažeikienę, kad sunku rasti paciento namą ar reiškusi pretenzijas dėl vaistų vartojimo.

 

„Tas mane labai nustebino. Kam man tokius dalykus išsigalvoti? Reiškia, atvažiuojant greitajai medicinos pagalbai reikia pasiruošti diktofoną, kad pokalbiai būtų įrašinėjami, nes tik taip gali įrodyti savo tiesą“, - teigė V. Mažeikienė.

 

Vadovas neįžvelgė darbuotojos kaltės

 

Kaip rašoma V. Mažeikienei adresuotame Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus A. Bružo laiške po įvykusio Etikos komisijos posėdžio, „komisija nevertino medicinos paslaugų teikimo kokybės, tačiau pažymėtina, kad po įvykio tą pačią dieną įvyko vyr. slaugos administratorės pasitarimas su abiejų GMP brigadų, dalyvavusių teikiant pagalbą Dariui Mažeikai, medikėmis. Išsamiai išnagrinėtos minėto įvykio aplinkybės.

 

Įvertinta, kad medicininė pagalba buvo teikiama tinkamai – pagal paslaugų teikimo metu buvusią realią paciento būklę (surinkta anamnezė, duoti vaistai, ligonis apžiūrėtas,  ir pan., vėliau – atsižvelgiant į pasikeitusią sveikatos būklę, vykdytas gaivinimas ir su tuo susiję veiksmai), nes pacientas iš pradžių atvykus GMP brigadai buvo sąmoningas, kalbėjo, būklė buvo stabili, o numatyti, kas gali įvykti po kelių minučių neįmanoma, kalbantis ir kvėpuojantis žmogus nėra gaivinamas ar defibriliuojamas“.

 

Po tokių paaiškinimų V. Mažeikienei nusviro rankos. „Ir pati suprantu, kad kvėpuojantis žmogus nėra gaivinamas, nereikia iš manęs tyčiotis. Tačiau kvalifikuota medikė turėjo įvertinti situacijos grėsmę, kad pacientui gresia širdies infarktas, nieko nelaukdama imtis skubių veiksmų, greitai pasinaudoti turima įranga, bet ji to nepadarė“, - įsitikinusi teisybės beieškanti moteris.

 

Tačiau Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos direktorius teigia kitaip. „Įžeidimų iš medikės pusės  nebuvo. Tas tikrai paneigta. Visi dokumentai peržiūrėti, klaidų nerasta. V. Mažeikienei viskas yra išaiškinta ir raštu, ir žodžiu. Aš daugiau neturiu ką pridurti. Tai retas ir išskirtinis atvejis, kurie kartais pasitaiko mūsų darbe, tai yra skaudus atvejis, bet medikai padarė viską, ką galėjo. Aš neturiu priežasties medikės atleisti“, - kalbėjo A. Bružas.

 

V. Mažeikienė, kurios vyras mirė sulaukęs 41 metų, neneigė, kad ir pačiai po patirto streso pašlijo sveikata. Jėgų suteikia tik dvidešimtmetė be tėvo likusi dukra.  Moteris ragina alytiškius, papuolusius į panašią situaciją netylėti ir nebijoti ieškoti teisybės.

 

 

 

 

Komentarų nėra