Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus vyrai apie šauktinių kariuomenę: „Reikės – ir eisime“

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  8:55, 2015-03-12
Į Alytų iš Druskininkų atvykę jaunuoliai tvirtino, kad į šauktinių kariuomenę eitų.
AlytusPlius.lt nuotr.

Šalies valdžios planai grąžinti šauktinių kariuomenę Alytaus vyrų negąsdina. Daugelis tvirtina, kad klausimas „kam to reikia“ jiems nė nekilo. Tačiau norinčiųjų būti profesionaliais karais pertekliaus Dzūkijoje nėra, nors šaukiamojo amžiaus bedarbių skaičius nemažas, o kariškių atlyginimas – pakankamai viliojantis. 

 

Alytaus teritorinėje darbo biržoje šiuo metu yra užsiregistravę 868 jaunuoliai nuo 19 iki 26 metų amžiaus. Darbo biržos Alytaus skyriuje tokio amžiaus bedarbių yra 511. Būtent 19-26 metų jaunuolius ketinama šaukti į privalomąją pradinę karo tarnybą.

 

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija informavo, kad Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalionas yra sukomplektuotas 70 procentų. Taigi karių trūkumas yra.

 

Profesionalūs kariai, priklausomai nuo karinio laipsnio ir tarnybos metų, uždirba nuo 482 iki 2570 eurų (neatskaičius mokesčių). Tiesa, didžiausią atlyginimą gauna tik generolas.Taip pat kariams skiriama maitinimosi kompensacija (5,4 euro parai) ir butpinigiai, kurių dydis priklauso nuo karinio laipsnio ir šeiminės padėties.

 

Tačiau profesionalia karo tarnyba nesusigundę alytiškiai tikino, kad nedvejodami eitų tarnauti privalomus devynis mėnesius. Daugelis miesto gatvėse kalbintų vyrų įsitikinę, kad bandymai išsisukti vien dėl to, kad bijai ar nenori, atrodytų nevyriškai ir gėdingai.

 

„Aišku eičiau ir, manau, kad reikia. Pažiūrėkit į šiuolaikinius vyrus – kai kurie „subobėję“, bailūs, ginklo nepaneštų. 9 mėnesių tarnyba jiems būtų tik į naudą. Lietuvoje yra daug jaunų vyrų, kurie niekur nedirba, šlaistosi gatvėmis. Manau, grąžinus šauktinius, sumažėtų nusikalstamumas“, - sakė Alytuje kalbintas 24 metų alytiškis Gediminas.

 

Ne vienas sutiktas jaunuolis tvirtino, kad ginti tėvynę – vyro pareiga. O kad tai būtų galima atlikti tinkamai, reikia pasimokyti.

 

„Nežinau, ar čia gali būti „noriu-nenoriu“. Jei šauktų, tai ir eičiau. Esame lietuviai, turime elgtis pilietiškai, vyriškai. Būtų gaila palikti šeimą, bet išsisukti tikrai nebandyčiau, nes reikia būti pasiruošus viskam ir žinoti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje“, - kalbėjo 25 metų Tadas.

 

Alytuje sutikti druskininkiečiai taip pat teigė esantys drąsūs ir šauktinių grąžinimo nebijantys. „Nėra čia ko bijoti. Vyrai turi būti drąsūs. Į kariuomenę eitume, minčių, kaip to išvengti, nekilo“, - įsitikinę 21 metų vaikinai.

 

Alytaus rajone gyvenantis 23 metų Saulius sakė, kad netgi labai norėtų savo jėgas išbandyti privalomojoje pradinėje karo tarnyboje: „Reikia visokios patirties. Man būtų įdomu išbandyti savo jėgas. Išsisukinėti ar slapstytis būtų nevyriška“.

 

Pasak 20 metų alytiškio Laimučio, sprendžiant apie galimą šauktinių sugrąžinimą, žodžio „noriu“ būti neturėtų, nes tai padaryti tiesiog reiktų. Vaikinas spėjo, kad ne visiems būtų lengva ištarnauti 9 mėnesius, nes žmonės turi įsipareigojimų, šeimą – ko nesinori palikti.

 

Tačiau taip entuziastingai nusiteikę ne visi: keletas skeptikų tvirtino, kad prievarta nieko nepakeis ir naudos neatneš. „Viskas, kas daroma per prievartą, nieko gero nežada. Aš už tai, kad žmogus turėtų laisvą valią pasirinkti ar kažkaip suderinti karo tarnybą su darbu. Negalima tiesiog visko imti ir mesti. O sprendimas loterijos būdu atrinkti šauktinius skamba juokingai“, - įsitikinęs 21 metų Robertas.

Komentarų nėra
Rekomenduojami video: