Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus vicemerė apie nuveiktus darbus: „Iššūkių buvo daug, bet bendromis jėgomis visus juos įveikėme“

AlytusPlius.lt informacija  •    •  9:16, 2021-12-30
Alytaus mero pavaduotoja J. Šukevičienė.
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Veiklos per 2021-uosius analizė – kas pavyko ir džiugina, o kam pristigo laiko, pinigų ar politinio susikalbėjimo – pokalbis su Alytaus mero pavaduotoja Jurgita Šukevičiene.

 

Vicemere, pandemija, neteisėti migrantų srautai, įkaitęs Alytaus tarybos politinis katilas – visa tai kėlė nemažus iššūkius. Kalbant iš žmogiškosios pusės – stresas, darbas ir po darbo valandų – ar atperka šiandienos rezultatus?

 

Išties besibaigiantys metai buvo kupini iššūkių kiekvienam iš mūsų. Visi gyvename neaiškiu, sudėtingu ir nenuspėjamu laiku, todėl reikia ypač daug ištvermės, tolerancijos ir lankstumo. Pandemija pareikalavo pokyčių, išbandymų ir kantrybės. Kiek aprimus pandemijai, į Alytų buvo atvežti migrantai. Teko spręsti jų apgyvendinimo, maitinimo ir paprastus kasdienius buitinius klausimus, bendradarbiauti su įvairiomis institucijomis. Rūpesčių buvo daug, tačiau bendromis savivaldybės darbuotojų ir kitų institucijų specialistų pastangomis visus juos įveikėme.

 

Iš Alytaus išvykus migrantams, vėl pablogėjo su pandemija susijusi situacija. Stresas darbe, kaip ir darbas po oficialių darbo valandų – kasdienis palydovas, bet taip yra visuose darbuose, todėl nieko naujo čia nėra.

 

Vis tik pastangos nenuėjo veltui. Pandemijos, aišku, neįveikėme, tačiau ji kol kas neįveikiama ne tik mums, bet ir visam pasauliui, tačiau galime pasidžiaugti skiepijimo rezultatais. Pagal paskiepytų gyventojų skaičių tarp didžiųjų šalies miestų esame pirmoje vietoje, o tarp visų – penkioliktoje vietoje. Šiuo metu Alytuje bent viena vakcinos doze paskiepyti 72,7 proc. gyventojų (šalyje 68,4 proc.). Pilnai paskiepyti 68,8 proc. alytiškių (šalyje – 65,3 proc. gyventojų). Siekdami paskiepyti kuo daugiau gyventojų, organizavome skiepų akcijas – alytiškiai galėjo pasiskiepyti „Skiepomobilyje“, kuris atvykdavo į įvairius miesto renginius ar prie prekybos centrų, taip pat buvo važiuojama į įmones, kurių darbuotojai galėjo pasiskiepyti praktiškai neatsitraukdami nuo savo tiesioginio darbo.

 

Džiaugiuosi, kad situacija Alytuje pamažu stabilizuojasi, susirgimų COVID-19 skaičius mažėja. Dabar kur kas mažiau baimės, nežinomybės nei pandemijos pradžioje, išmokome prisitaikyti prie naujos realybės ir gyventi toliau. Manau, kad susitvarkėme puikiai, tik labai norėtųsi, kad pandemija galų gale pasibaigtų, ir gyvenimas grįžtu į senas geras vėžes. Ir tai – ne tik mūsų, savivaldybės ar asmens sveikatos priežiūros įstaigų reikalas. Daug kas priklauso nuo pačių gyventojų sąmoningumo bei pastangų.

 

Švietimo reformą net ir jūsų partijos bendražygiai vadina kosmetine. Kas gi nutiko – pritrūko argumentų, ryžto, o gal mūsų visuomenė tapo ypatingai stipri ir reikli?

 

Visi atsakymai – klausime. Manau, kad pritrūko politinės valios. Politiškai nesusitarėme ir nepriėmėme kardinalių sprendimų. Daug diskutavome ir su kolegomis, ir su bendruomenėmis. Buvo visokių minčių, tačiau priimti bendrų sprendimų nepavyko.

 

Pirmoji darbo grupė buvo parengusi realų bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planą. Alytaus miesto savivaldybės taryba jį patvirtino ir buvo pradėjusi priiminėti reikalingus sprendimus jam įgyvendinti. Tačiau vėliau viskas buvo atšaukta, suformuota nauja darbo grupė iš politikų, visuomenės atstovų ir švietimo bendruomenės narių. Buvo parengtas 2021-2025 metų bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos plano projektas, jis buvo apsvarstytas Alytaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų bendruomenėse ir interesų grupėse, atsižvelgta į svarstymo metu pateiktus pasiūlymus, ir pateiktas planas Alytaus miesto savivaldybės tarybai patvirtinti. 2021-11-25 Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje minėtas 2021-2025 metų Bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planas buvo patvirtintas. Nuo šio atskaitos taško ir dirbame, tik darosi vis sudėtingiau subalansuoti biudžetą.

 

Nuoširdžiai abejoju, ar apskritai įmanoma tokia reforma, kuria džiaugtųsi visi. Vienaip ar kitaip, kažkas visada liks nepatenkintas. Tačiau visi puikiai suprantame, kad senos problemos niekur neišnyko. Turime galvoti apie ateitį ir ieškoti naujų kelių, naujų būdų, kaip pagerinti mūsų švietimo sistemą.

 

Pati esate aistringa keliautoja. Kaip per šiuos metus keitėsi Alytus, lankytinos erdvės?

 

Labiausiai pastaruoju metu keičiasi Jaunimo parkas. Čia neseniai atidaryta augintiniams skirta erdvė, Meilės labirintas, įrengta senjorams skirta pavėsinė, krepšinio aikštelė. Prasidėjo modernios vaikų žaidimų aikštelės įrengimo darbai. Kitais metais Jaunimo parkas bus neatpažįstamas.

 

Parodų lankytojus džiugina šiemet po ilgą laiką trukusių rekonstrukcijos darbų duris atvėrusi Alytaus sinagoga – Audiovizualiųjų menų centras. Čia jau surengta keletas unikalių parodų, vyksta išskirtiniai, kameriniai renginiai, čia mielai užsuka ne tik alytiškiai, bet ir Alytų lankantys miesto svečiai.

 

Alytuje keitėsi alytiškių laisvalaikiui skirtos erdvės –  šalia Sveikatos tako, atkarpoje,tarp Pulko ir A. Baranausko gatvių, įrengtos poilsio aikštelės, sporto ir vaikų žaidimų įrenginiai, suoliukai, išskirtinė pavėsinė. Tikimės, kad atšilus orams, ši erdvė taps sportuoti mėgstančių alytiškių traukos vieta.

 

Dažnai mes patys nepastebime, ką turime – akis pripranta, atrodo, taip ir turi būti. Koks gražus ir patogus mūsų miestas – tenka išgirsti iš svečių arba užsieniečių. Labai smagu, kad grįžtančiųjų į Alytų – daugėja. Žmonės grįžta nebe vieni, o jau su šeimomis. Norisi pateisinti alytiškių viltis ir lūkesčius, kad čia jie rastų ko ieškojo – jaukius namus, gerai apmokamus darbus, kokybiškas ugdymo paslaugas savo vaikams. Džiaugiuosi, kad lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose antrus metus iš eilės auga vaikų skaičius. Tai rodo, kad Alytus yra patrauklus jaunoms šeimoms.

 

Keliauti pandeminiu laikotrapiu sudėtinga, bet visada smagu pamatyti kitas šalis, pasisemti idėjų, patirties. Tik visada norisi sugrįžti!

 

Juolab, jau startavome kaip Lietuvos kultūros sostinė. Alytus apdovanotas kaip judriausia savivaldybė Lietuvoje. Alytiškiais iš tiesių galima didžiuotis dėl jų iniciatyvų?

 

Ateinantys metai Alytuje bus pilni kultūros. Kitais metais alytiškiai ir miesto svečiai galės apsilankyti 200 įvairių renginių, 13 švenčių, 17 plenerų, dar 17 festivalių, 20 konferencijų ir edukacijų – iš viso dovanosime 9000 valandų kultūros, bet kurio amžiaus ir skonio kultūros mylėtojams.  Eglutės įžiebimas buvo puikus startas Lietuvos kultūros sostinei.

 

Šiemet už aktyvumą pelnėme judriausios savivaldybės Lietuvoje apdovanojimą. Judriausios savivaldybės apdovanojimas mūsų miestui įteiktas  už per vieną savaitę alytiškiams ir miesto svečiams surengtas  3 ekskursijas-žygius, kurių metu ne tik daug dalyvių vaikščiojo pėsčiomis, bet ir geriau pažino gimtąjį miestą. Pavyzdžiui, ekskursijos „Po trimis Alytaus tiltais“ metu keliauta pėsčiųjų ir dviračių Panemunės taku, susipažinta su trijų Alytaus tiltų istorija. Dviračių žygio „Dviem ratais paskui traukinį“ maršrutas driekėsi senojo geležinkelio Alytus-Varėna pylimu, aplankyti išlikę tilteliai ir tuneliai. Finalinę akcijos dieną gyventojai buvo kviečiami į lobio paieškas. Ekskursijos metu susipažinta su Alytaus piliakalniu ir greta jo esančiomis teritorijomis. Tikrai turime istoriškai įdomių ir vertingų vietų, kurių ir mes vietiniai tikrai ne visas žinome.

 

Alytiškiai išties yra aktyvūs, iniciatyvūs ir turintys idėjų. Pro miestelėnų akis nepraslysta net ir menkiausios miesto infrastruktūros problemos. Miestelėnai apie jas praneša rašydami elektroniniu paštu ar socialiniuose tinkluose. Tuo pačiu būdu jie drąsiai kreipiasi ir socialiniais, švietimo ar kitais klausimais – skatinu tai daryti, nes visko negali žinoti. Džiugu, jog mūsų miesto gyventojai yra aktyvūs ir jiems rūpi Alytus.

 

Ką pati galvojate apie numatomą sveikatos reformą?

 

Sveikatos reforma kelia daug klausimų. Čia iššūkių, kaip ir švietime, yra daug, ir visi juos žinome arba patys patyrėme, problemos yra įsisenėję. Kaip matyti iš Sveikatos apsaugos ministerijos planų, reforma stipriau paliestų mažesnius miestus, kaimiškas vietoves. Pačios reformos tikslas geras – siekiama  glaudesnio asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimo, kad būtų užtikrinta geresnė asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybė ir prieinamumas, spręsti pacientų laukimo eilių problemą, užtikrinti racionalų žmogiškųjų išteklių pasiskirstymą ir kompetenciją. Kaip tai realiai pasiekti – sudėtingas klausimas.

 

Tarėmės su tarybos nariais, sveikatos priežiūros įstaigomis, kaip turėtų atrodyti Alytaus sveikatos priežiūros sistema. Palaikome, kad Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės dalininke taptų valstybė. Tuomet ligoninė įgytų teisę į Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšas, skirtas reformai įgyvendinti. Ji  įtvirtintų savo daugiaprofilinės Alytaus regioninės ligoninės statusą ir aiškias ateities veiklos perspektyvas. Tai ypač aktualu siekiant prisitraukti jaunus sveikatos priežiūros specialistus, kai jie žinos, į kokios perspektyvos įstaigą atvyksta. Ligoninės buvimas regionine  generuotų viso Dzūkijos regiono pacientų srautus ligoninėje, tai vystytų ligoninės teikiamų paslaugų kokybę, leistų išlaikyti rentabilią daugelio profilio paslaugų teikimo struktūrą. Valstybės buvimas ligoninės vienu iš dalininku taip pat garantuotų papildomą naudą siekiant pritraukti valstybės investicijas į ligoninės infrastruktūros ir įrangos gerinimą ir atnaujinimą.

 

Sveikatos apsaugos ministerijai pateikėme preliminarią viziją ir reikalingas investicijas.

 

Kuruojate socialinę sritį. Kaip vystomos šios paslaugos mieste?

 

Gyventojų senėjimas, besitęsianti ekstremali situacija šalyje sąlygoja socialinių paslaugų poreikio didėjimą. Nuolat didėja pagalbos į namus, dienos socialinės globos paslaugų namuose, ilgalaikės socialinės globos paslaugų poreikis. Galime pasidžiaugti Alytaus mieste ilgus metus sėkmingai veikiančiomis socialinių paslaugų įstaigomis, bendradarbiavimu su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurį stengiamės plėtoti ir stiprinti. 2021 m. sėkmingai teiktos socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje, finansuojant 9 nevyriausybines organizacijas paslaugas gavo daugiau kaip 300 asmenų. Sėkmingai akredituoti 9 Alytaus vaikų dienos centrai, paslaugas juose kasdien gauna apie 165 vaikai.

 

2021 m. rugpjūčio mėnesį Alytaus mieste pradėta teikti asmeninė pagalba neįgaliesiems. Pagalba, skirta suteikti asmeniui individualią pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje, kuri padėtų jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse šiuo metu teikiama 7 miesto gyventojams. Aktyviai įgyvendinama būsto pritaikymo neįgaliesiems programa, būstai pritaikyti 12 neįgaliųjų ir 3 vaikams su negalia. Žinoma, visada norisi padaryti daugiau, geriau, greičiau. Mažais žingsneliais judame į priekį.

 

Šios kadencijos pasiekimas - pagaliau įsteigtas hospiso dienos stacionaras. Link jo eita 10 metų – nuoširdaus darbo, atkaklaus įrodinėjimo, kad šių paslaugų reikia žmonėms. Jau priimami pirmieji onkologiniai ligoniai, teikiamos reikalingos ir kokybiškos paslaugos, pacientai patenkinti.

 

Komunikacinio triukšmo, skubėjimo ir dovanų ieškojimo šventiniame laike – ko palinkėtumėte alytiškiams?

 

Pandemija šiek tiek atitolino žmones, išryškino skaudulius ir bėdas. Pastaruoju metu daugiau bendravome telefonu ar kompiuterio pagalba nei gyvai, todėl linkiu daug stiprybės, sveikatos ir išminties. Šiemet šventės panašesnės į tokias, kokios būdavo anksčiau – su artimaisiais ir draugais. Lai jos būna kupinos jaukumo, šilumos ir šventinio džiugesio, o ateinantys Naujieji metai – turtingi sveikata, laime, santarve, sėkme ir išsipildančiomis svajonėmis. Linkiu mažiau kritikos – daugiau pasiūlymų, mažiau pykčio, o daugiau supratingumo, pagalbos ir pagarbos vieni kitiems.

 

Telydi mus meilė, rūpestis, jautrumas, drąsa ir vienybė. Visiems gražaus šventinio laikotarpio ir laimingų Naujųjų metų!