Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus ugniagesiai primena: būkime atsakingi – nedeginkime žolės

Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija  •    •  9:13, 2024-03-15
Asociatyvi nuotr.
Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos nuotr.

Į gamtą atėjus pavasariui, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kviečia gyventojus būti atsakingais ir nedeginti sausos pernykštės žolės.

 

Senųjų žmonių pamąstymai ir pasakymai, kad nudeginant pernykštę žolę yra patręšiama dirva naujai žolei – mitas. Įvykus gaisrui, kaip tik yra sunaikinami viršutiniame dirvos sluoksnyje esantys naudingieji cheminiai elementai, kurie padeda naujai žolei augti.

 

Be jau minėtos žalos dirvai, padaroma žala gamtai, kai gaisrų metu pievose žūva vabzdžiai, driežai, ežiai, kiškiai ir kiti gyvūnai. Atvirų teritorijų gaisruose sudega paukščiai, jų lizdai, perimi jaunikliai, supleška skruzdėlynai, retos augalų rūšys.

 

Ugniagesiai kasmet susiduria su problema – gaisrais atvirose teritorijose, kurių didžiąją dalį sudaro žolės deginimas, paežerėse laužų kūrenimas, neatsargus vaikų žaidimas su ugnimi. Gesinant tokius gaisrus pareikalaujama ne tik labai daug ugniagesių gelbėtojų pajėgų, bet ir padaroma milžiniškų nuostolių gamtai. Deja, nedaugelis susimąsto, kad ugniagesiai gelbėtojai, gesindami padegtos žolės plotus, gali nesuspėti laiku atvykti į kitą gaisrą ar nelaimę, kur gresia pavojus žmogaus gyvybei ir turtui. Kai arčiausiai esančios ugniagesių pajėgos būna išvykusios tramdyti degančios žolės, gaisro apimtą namą gesinti tenka ugniagesiams iš kitų, neretai gerokai nutolusių padalinių.

 

Ugniagesiai primena, kad pagal „Aplinkos apsaugos reikalavimus deginant sausą žolę, nendres, šiaudus bei laukininkystės ir daržininkystės atliekas“ Aplinkos ministro 1999 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. 269 patvirtintus reikalavimus „Sausą žolę, nendres, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės augalinės kilmės atliekas lauko sąlygomis leidžiama deginti tik sugrėbtas (surinktas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 m nuo pastatų. Jų deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan.“. Už šių reikalavimų nesilaikymą, pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodeksą asmenims gresia administracinė atsakomybė nuo 30 iki 203 eurų.

 

Taip pat gyventojams primenama, kad kaip ir kiekvienais metais, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai vykdys reidus, kurių metu bus siekiama nustatyti žolės degintojus. Reidai bus vykdomi  ir ne darbo valandomis, pasitelkiant į pagalbą aplinkosaugos specialistus bei dronus. Apie išdegusius plotus informacija bus perduodama Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.

 

Jeigu pastebėjote degant žolę, nieko nelaukite, jeigu yra galimybė pasistenkite užgesinti ją patys, kol liepsna neišplito į didesnius plotus: užtrypkite kojomis, užpilkite vandeniu ar smėliu, bet jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks susitvarkyti – kvieskite ugniagesius gelbėtojus bendruoju pagalbos telefonu 112.

Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai