Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus rajono politikas įsitikinęs, kad savivaldybėms turi būti perduota daugiau galių

Parengė Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrius  •    •  13:48, 2022-07-25
Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys Raimundas Markauskas.
Alytaus rajono savivaldybės nuotr.

Šį politiką sunku išmušti iš vėžių, pasirinktu politiniu keliu jis eina, nesidairydamas takelių, o krizes ar skandalus vertina kaip pamokas, kurios tik veda į priekį. Daugiau negu pusę savo gyvenimo politinėje veikloje dalyvaujantis Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys Raimundas Markauskas turi patirties ir Alytaus miesto savivaldybės taryboje, ir LR Seime, tad gerai pažįsta politinę virtuvę, o svarbiausia – gyventojų poreikius bei galimybes juos spręsti vietinėje valdžioje. Koks tas politiko kelias paties R. Markausko vertinimu?

 

Dažnai politikams užduodamą pirmąjį klausimą – kas atvedė į politiką? – norime pakeisti bene pateikiamu paskutiniuoju – koks gi jūsų laisvalaikis, kuo užsiimate, kai nereikia eiti į darbą Alytaus pataisos namuose, analizuoti Alytaus rajono savivaldybės tarybos sprendimų projektų, dalyvauti komitetų ir tarybos posėdžiuose, susitikimuose su gyventojais? Koks Raimundas Markauskas „be kaklaraiščio“?

 

Didžiausias mano pomėgis – būti gamtoje, todėl stengiuosi kuo daugiau laiko praleisti joje. Man tai suteikia ramybę, minčių. Kiekvieną savaitgalio rytą einu kelias valandas pasivaikščioti į mišką, o pavasarį, rudenį mėgstu pasižvalgyti po rajono nuostabias apylinkes. Važiuoju prie ežero Dauguose, aplankau Punios piliakalnį, Punios šilą. Gamtoje žmogus tampa ramesnis. Pabuvęs joje galiu ramiai, objektyviai vertinti situacijas politinėje, darbinėje veikloje. Nesu nei sportininkas, nei medžiotojas, bet mėgstu kultūrinę pažintinę veiklą, pažintines televizijos laidas, patinka knygos - albumai apie gamtą, gyvūnus. Turiu nemažai tokių sukaupęs. Dalyvavimą rajono renginiuose taip pat laikau laisvalaikiu, nes juose galiu pabendrauti su žmonėmis, išgirsti jų nuomonę įvairiais rūpimais klausimais.

 

Turite nemažą politinės ir darbinės veiklos kraitį. Esate Darbo partijos Alytaus rajono skyriaus pirmininkas. Rajono taryboje dirbate su konservatoriais ir socialdemokratais. Tad koks gi jūsų santykis su kitomis politinėmis partijomis ir jų nariais, kurių partijų veikloje pats esate dalyvavęs? Turtingas ne tik politinės veiklos sąrašas, bet ir Jūsų darbinė biografija. Papasakokite apie savo karjerą.

 

Politinę veiklą pradėjau Naujojoje sąjungoje (socialliberalai). 1997–2004 metais buvau Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys. Nuo 2007 iki  dabar – Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys, 2012 m. rajono gyventojai man patikėjo Lietuvos Respublikos Seimo nario mandatą.

 

Iki savo politinės veiklos pradžios 10 metų dirbau AB „Alytaus tekstilė“ cecho viršininku. Po to – Alytaus apskrities administracijos viršininku, Alytaus rajono Priešgaisrinės apsaugos tarnybos direktoriumi, dabar dirbu Alytaus pataisos namų direktoriaus vyresniuoju patarėju, taip pat turiu ir savo verslą.

 

Savo politinėje veikloje man teko bendrauti ir dirbti su skirtingų pažiūrų žmonėmis bei žinomais politikais: Algirdu Brazausku, Rolandu Paksu, Dalia Grybauskaite, Valdu Adamkumi ir kt. Ši patirtis buvo įdomi ir prasminga. Taip pat daug teko bendrauti ir bendradarbiauti su vietos politikais,  savivaldybių merais. Kartu pradėtas ne vienas miestų, rajonų infrastuktūrą pagerinęs projektas.

 

Šiuo metu rajono savivaldybės taryboje su kolega Vytautu Mikelioniu dirbame savarankiškai, glaudžiai bendradarbiaujame su Alytaus rajono savivaldybės tarybos dauguma – Tėvynės sąjungos atstovais ir socialdemokratais.

 

Kai kurie jūsų bendrapartiečiai Alytaus rajono savivaldybės taryboje pasuko kitais politiniais keliais. Kodėl jūs liekate Darbo partijoje, nepaisant ją draskiusių skandalų? Kokią ateitį prognozuojate šiai politinei jėgai?

 

Dirbau su daugeliu politikų, kurie irgi priklausė įvairioms partijoms, teko susidurti su jų struktūra ir pažiūromis. Nematau Lietuvoje didelių skirtumų tarp partijų. Jeigu atidžiai paskaitytumėte rinkimų programas, pamatytumėte, kad visų siekis vienas – kuo daugiau padėti žmonėms ir valstybei, įgyvendinti savo tikslus. Tik kitas klausimas, kaip sekasi atėjus į valdžią, ar dirbama komandoje, laikomasi rinkiminės kampanijos programinių nuostatų ir duotų pažadų, ar individualiai – tik siekiama gerų partijos reitingų.

 

Darbo partija buvo ir Seimo valdančiojoje daugumoje, formavo Vyriausybę. Šiuo metu siūlomus įvairius ekonominius sprendimus siūlėme jau prieš 10 metų. Manyčiau, aktyvią Darbo partiją dažnai ir daug kur neteisėtai užsipuldavo. Rugsėjo mėnesį vyks partijos suvažiavimas. Joje yra energingų, patirties turinčių, jaunų žmonių su aiškia vizija Lietuvos valstybei ir Lietuvos žmonėms, yra norinčių pretenduoti į partijos pirmininko poziciją. Tikiu šios partijos sėkme.

 

Kokių lūkesčių išgirstate, susitikę su rajono gyventojais? Kas žmonėms labiausiai rūpi? Kur, jūsų nuomone, savivaldybė turėtų pasitempti?

 

Daugiausia žmonės kreipiasi dėl kelių priežiūros, atliekų tvarkymo, dėl didesnio rajono savivaldybės finansavimo kultūros renginiams ir kultūros įstaigų patalpoms, kad nemažintų kultūros įstaigų skaičiaus. Būna gyventojų prašymų, kurių savivaldybė negali įgyvendinti, nes tai – ne jos galioje. Pavyzdžiui, ne rajono savivaldybei priklausančių kelių priežiūra ir remontas, ūkininkų patiriamų nuostolių dėl pasėlių kompensavimas, laukinių gyvūnų padarytos žalos atlyginimas. Kad galėtume būti dar arčiau žmogaus ir spręsti jo problemas, daugiau funkcijų turėtų būti perduota savivaldybėms, turi būti skirtos lėšos toms funkcijoms vykdyti.

 

Manau, savivaldybė ir atskiri tarybos nariai turėtų daugiau dėmesio skirti bendravimui su gyventojais. Pavyzdžiui, kuo daugiau informuoti, kaip sudaromas, kur išleidžiamas biudžetas, kokiu principu paskirstomos lėšos įvairiems objektams, keliams. Pandemija pristabdė susitikimus su gyventojais, bet manau, juos būtina sugrąžinti ir svarbiais klausimais tartis tiesiogiai – ne nuotoliniais susitikimais internetu.

 

Esate ne tik savivaldybės tarybos Ekonomikos ir biudžeto komiteto narys, bet ir visuomeninis mero Algirdo Vrubliausko patarėjas. Ką jam patariate, kaip padedate?

 

Turiu sukaupęs daug politinės ir darbinės patirties, todėl meras man pasiūlė tapti jo visuomeniniu patarėju. Sutikau ir vertinu tai kaip pasitikėjimą. Svarstant įvairius savivaldybės planuojamus ar įgyvendinamus projektus,  pateikiu savo nuomonę, įžvalgas. Dažnai perduodu žmonių lūkesčius ir pageidavimus, ko jie tikisi iš savivaldybės mero ir tarybos.

 

Kokius sprendimų projektus savo iniciatyva teikėte svarstyti tarybai, ar buvo priimti konkretūs sprendimai? Jeigu taip, tai kokie?

 

Šios kadencijos metu buvo siekis sukurti Verslo tarybą. Ji sukurta, dabar reikia pastangų, kad ši taryba veiktų aktyviai.

 

Kokius kelerių metų savivaldybės darbus padėtumėte ant pjedestalo?

 

Daug darbų padaryta. Išskirčiau mobiliąsias ambulatorijas, Kurnėnų mokyklos restauravimą, atsinaujinančių energijos šaltinių įdiegimą visuomeniniuose pastatuose, paramą gyventojams, įsirengiantiems nuotekų tinklus ir atsinaujinantiems šildymo katilus. Daug rajono savivaldybėje suremontuota ir išasfaltuota kelių, įrengta sporto aikštelių.

 

Kokius savivaldybės projektus išskirtumėte, kaip prioritetinius, kokių dar idėjų nereikėtų paleisti, o siekti jas įgyvendinti?

 

Manau, reikėtų plėtoti pramoninės zonos įkūrimo Alytaus rajono savivaldybėje projektą, kad pritrauktume kuo daugiau verslo atstovų, kurtume darbo vietas. Verta vystyti Krekštėnų ultralengvųjų lėktuvų aerodromo idėją. Aerodromas taptų dar vienu traukos, pramogų, laisvalaikio objektu ir garsintų Alytaus rajoną.

 

Karys nori būti generolas, o tarybos narys Raimundas – ar eis į rinkimus, sieks mero posto? Juk gerai būti mero patarėju, bet gal dar geriau – būti meru?

 

Artimiausiu metu Darbo partijos Alytaus skyrius svarstys kandidatus į mero poziciją. Jei partiečiai pasitikės manimi, priimsiu tai kaip iššūkį ir sieksiu laimėti rinkimus.

 

Ačiū už pokalbį.