Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 15 254

Alytaus ligoninę pasieks moderni įranga – kova su insultu bus dar spartesnė

Raimonda Andriulionytė  •  raimonda@alytusplius.lt  •  14:33, 2019-09-24
Neurologas Kęstutis Juknelis prie echoskopo smegenų kraujagyslėms tirti.
AlytusPlius.lt nuotr.

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė neseniai sulaukė geros žinios – Sveikatos apsaugos ministerija didžiausiai apskrities gydymo įstaigai skyrė lėšų moderniam kompiuteriniam tomografui su vaizdų archyvavimo sistema įsigyti.

 

Šis įrenginys leis pastebėti net pačius mažiausius pakitimus smegenyse, juos tiksliau nustatyti. Dėl to gydytojai turės galimybę greičiau nuspręsti, kokį gydymą pacientui nedelsiant taikyti.

 

Alytaus apskrities S. Kudirkos gydytojas neurologas Kęstutis Juknelis neabejoja: tai leis medikams dar  efektyviau kovoti su pacientus ištikusiu insultu. „Tai bus dar vienas žingsnis į priekį,  teikiant pagalbą insulto ištiktiems žmonėms“, - įsitikinęs K. Juknelis.

 

Neurologijos skyriuje – daug naujovių

 

Kaip planuojama, kitąmet į ligoninę atkeliausiantis modernus kompiuterinis tomografas žmogaus smegenis skenuos net 128 pjūviais. Dabartinis Alytaus ligoninėje naudojamas tomografas tai atlieka 16 pjūvių. Tad turint naują įrangą pokyčius smegenyse bus galima nustatyti kur kas tiksliau. Įdiegta nauja vaizdų archyvavimo sistema leis visas nuotraukas atitinkama tvarka išsaugoti talpiame serveryje.

 

Lėšos – 844 tūkstančiai eurų – naujam kompiuteriniam tomografui įsigyti yra skirtos iš Europos Sąjungos fondų, įgyvendinant projektą, skirtą galvos smegenų kraujotakos ligų spartesnės diagnostikos ir gydymo efektyvumui. Nauja įranga bus nupirkta penkioms šalies ligoninėms.

 

Įgyvendinant šį projektą Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė jau įsigijo ir daugiau svarbių medicininių priemonių, inventoriaus, technikos, reikalingos Neurologijos skyriui.

 

„Visam skyriui buvo nupirktos naujos funkcinės lovos su nuo pragulų apsaugančiais čiužiniais. Lovas galima pritaikyti prie pacientui patogios padėties, pakelti, nuleisti. Prie kiekvienos lovos yra pagalbos iškvietimo pulteliai. Sunkiausiems ligoniams nupirktos trys pacientų monitoravimo sistemos. Jos yra įrengtos Neurologijos skyriuje, prie lovų. Šios sistemos nuolat stebi pacientų būklę, visa informacija iškart perduodama į medicinos seselių postą ir gydytojų kabinetą“, - vardino K. Juknelis.

 

Taip pat pacientų patogumui įsigyti nauji staleliai, vaikštynės. Nupirktas echoskopas liekamojo šlapimo tūriui matuoti, tai – labai svarbu insulto komplikacijų prevencijai. Projekto metu ligoninę pasiekė ir echoskopai kaklo ir smegenų kraujagyslėms tirti.

 

Gydytojas demonstruoja įrangą echoskopijos kabinete.

 

Gerus rezultatus duoda komandinis darbas 

 

„Tačiau svarbu žinoti, kad ne viską lemią vien tik moderni įranga ar kitos medicininės priemonės. Žinoma, su nauja įranga viskas vyksta greičiau, bet net ir ji negelbės, jei nebus medikų komandinio darbo, susitelkimo, pastangų padaryti viską, ką galime, kad padėtume pacientui per kiek įmanoma trumpesnį laiką.

 

Tiek kalbant apie insulto atvejus, tiek apie kitas ligas, daug kas priklauso nuo darbų organizavimo. Teikiant pagalbą, šiame procese dalyvauja ne vienas žmogus – dažnu atveju dirba kelių ligoninės skyrių darbuotojai. Darbuojasi Priėmimo-skubios pagalbos, Reanimacijos ir intensyvios  terapijos skyrių medikai, neurologai, radiologai, laboratorijos darbuotojai ir kiti. Jie deda visas pastangas, kad laikas nuo ištyrimo iki gydymo paskyrimo būtų kuo trumpesnis, o pasiektas rezultatas – greitesnis“, - sakė Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Dmitrij Kačiurin.

 

Pavaduotojas džiaugėsi, kad komandinis darbas duoda gerus rezultatus. Tobulėja ne tik medicininė įranga – tobulinasi ir medikai. Kiekvienas atvejis yra analizuojamas, aptariamas, įsigilinama į kiekvieną individualią situaciją. Alytaus ligoninėje jau dešimt metų, gydant insultą, taikoma intraveninė tromobolizė. O prie to dirba visa komanda medikų.

 

Gydymo efektyvumui svarbu laikas

 

Nors kovai su insultu pasitelkiamos vis naujesnės priemonės, kad pagalba būtų suteikta laiku ir neliktų skaudžių padarinių, svarbus ir pacientų sąmoningumas. Norint suteikti efektyvią pagalbą, insulto atveju labai svarbus laikas. Teigiama, kad vienos minutės kaina – 2 milijonai žuvusių neuronų.

 

„Labai svarbu, kad visi žinotų pagrindinius tris insulto požymius, kuriems pasireiškus nedelsiant būtina skubėti į ligoninę. Tai – kalbos sutrikimas, perkreiptas veidas ir galūnių silpnumas, jėgos sumažėjimas dažniausiai toje pačioje pusėje“, - kalbėjo neurologas K. Juknelis.

 

Išvardinti požymiai ne visais atvejais gali reikšti būtent insultą, tačiau jo tikimybė didelė. Gydytojai siekia kuo greičiau tai išsiaiškinti ir suteikti pagalbą.

 

Reanimacinė palata.

 

Taikomi du metodai

 

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje jau ne vienerius insulto gydymui taikoma intraveninė trombolizė. Jos metu krešulys tirpinamas medikamentais – trombolitikais, kurie suleidžiami pacientui į veną. Deja, šis  būdas gali būti taikomas ne visiems. Labai svarbu nustatyti, kokiomis gretutinėmis ligomis pacientas serga, kokius vaistus naudoja. Pagal tai sprendžiama, kokį metodą rinktis.

 

Jei trombolizės atlikti negalima, pacientas siunčiamas į Kauno klinikas, kur jam taikoma mechaninė trombektomija – gydymo būdas, kai kraujagyslė atkemšama invaziniu būdu: krešulys ištraukiamas su specialiomis kateterinėmis sistemomis.

 

Ir vienas, ir kitas gydymo būdas yra ribojamas laiko. Trombolizę būtina atlikti per keturias su puse valandos nuo pirmųjų insulto simptomų pasireiškimo, o trombektomiją – per šešias valandas. Pavėlavus gydymas bus neefektyvus.

 

„Džiugu, kad pacientai, jų šeimos nariai tampa vis labiau sąmoningesni, simptomus atpažįsta ir pacientus atveža laiku. Kaip minėjau, svarbu žinoti, kokius pacientas vaistus vartoja, kokiomis dar ligomis serga. Taip sutaupysime laiko ir greičiau nuspręsime, kokį gydymo būdą taikyti“, - teigė K. Juknelis.

 

Pacientams nupirktos patogios funkcinės lovos su nuo pragulų apsaugančiais čiužiniais.

 

Insultas nėra ta liga, kai simptomai reiškiasi pamažu, iš lėto. Jis smogia žaibiškai. Dažniausiai  insultu suserga vyresnio amžiaus žmonės, bet pasitaiko ir jaunesnių. Didesnė rizika susirgti yra žmonėms su nesureguliuotu arteriniu kraujospūdžiu, turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį, rūkantiems, turintiems didelį antsvorį.

 

Praėjusiais metais Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje buvo gydomi 246 insulto ištikti pacientai. Intraveninė trombolizė buvo taikyta 43-iems pacientams.  Tai sudaro 17,5 procento.

 

Naujasis kompiuterinis tomografas pranašesnis už senąjį

 

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė šiuo metu turi jau dešimt metų skaičiuojantį kompiuterinį tomografą, kurį tenka dažnai remontuoti.

 

„Turimas įrenginys savo kokybine prasme mūsų netenkina. Medicininė technika labai greitai sensta. Dažniausiai kas penktus metus ji yra atnaujinama, keičiama, nes medicinos srityje progresas yra labai spartus. 

 

Turimu kompiuteriniu tomografu naudotis galima, bet jis reikalauja didelės priežiūros. Kai jį tenka remontuoti, darbas sustoja, pacientus turime siųsti į kitas įstaigas. Turėdami du kompiuterinius tomografus tokių atvejų išvengtume, nes iškilus problemai ar įvykus gedimui, visada bus antrasis“, - kalbėjo gydytojas K.  Juknelis.

 

Gydytojas atkreipė dėmesį, kad kompiuterinio tomografo nereikėtų tapatinti su magnetinio rezonanso tomografu. Magnetinis rezonansas naudojamas iš anksto suplanuotiems tyrimams, jie užtrunka ilgiau. O ištikus insultui labai svarbu laikas ir kompiuterinio tomografo pagalba tyrimas atliekamas kur kas greičiau.

 

 

 

 

 

 

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra