Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus kredito unijai 15 metų: aukso puodą pajininkai patys sunešė

Jurgis Kochanskas  •    •  10:18, 2019-06-06
Alytaus kredito unijos bendruomenės lyderiai prie savo būstinės S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje.
AlytusPlius.lt nuotr.

Prie Alytaus kredito unijos būstinės S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje birželio 6-osios rytą šurmuliavo gausus žmonių būrys, atrodė, lyg bitės prie avilio spiestųsi. Alytaus kredito unijos įkūrimo ir 15 metų veiklos proga čia susirinko šios klientų kooperatinės bendrijos aktyviausi žmonės, jos steigėjai, rėmėjai ir puoselėtojai, rikiavosi bendrai nuotraukai, jų laukė unijos gimtadienio tortas.

 

Paskolų portfelis – 3 milijonai eurų!

 

Alytaus kredito unijos valdybos pirmininkas ir administracijos vadovas Zenonas Anušauskas visuotinio kredito unijos susirinkimo valia į vadovo kėdę pasodintas 2005-ųjų kovo 5-ąją, geriausiai mato, kas nuveikta per tuos 15 metų.

 

„Alytaus kredito unijos nueitas kelias man primena vandens nešėją, kuri 2004-aisiais išsileido į kelionę be savo namų, materialinių, finansinių ir techninių išteklių. Ją matau sulinkusią po naščiais, su dviem mažais kibirėliais, vienam – paskolos, kitam – palūkanos.

 

Ir kaip jai išlaikyti pusiausvyrą, kaip įveikti žmonių įtarumą, kaip įgauti bendruomenės pasitikėjimą?  Jį jau turime ir tai didžiausias unijos turtas, – kalbėjo Z. Anušauskas. – Unijos kelias kaip tos upės – sraunus ir duobėtas. Juo labiau džiugina pasiekimai: Alytaus kredito unija 15 metų sukaktį pasitiko turėdama 1027 narius, jos aktyvai – 4,5 milijono eurų ir nešina 3 milijonų eurų paskolų portfeliu!

 

Įsitikinęs, kad labiausiai unijai stiprėti padėjo darnus, pasiaukojamas ir sąžiningas valdybos, stebėtojų tarybos ir paskolų komiteto darbas. Visi šie žmonės dirba be jokio atlygio, visuomeniniais pagrindais. Jie jaučiasi moraliai atsakingi, kad unijos veikla būtų patikima ir saugi“.

 

Su gimtadienio tortu Alytaus kredito unijos valdybos pirmininkas ir administracijos vadovas Zenonas Anušauskas, paskolų administratorė-kasininkė Kristina Tarailė (kairėje), unijos vyriausioji buhalterė Gita Adomaitienė (dešinėje).

 

Prie unijos ištakų – daug jai atsidavusių žmonių

 

Apie dvejus metus sklandė idėja įkurti finansinės savitarpio pagalbos bendriją. Ją įkūrė Alytaus rajono ūkininkai. Juos tai padaryti privertė to meto aplinkybės. Ūkininkams trūko investicinių ir apyvartinių lėšų, bankai nenoriai juos kreditavo, arba jų siūlomos sąlygos buvo nepriimtinos. Vienintelė išeitis buvo kooperuotis, patiems rūpintis savo ateitimi.

 

Pirmuosius unijos žingsnius gerai prisimena jos valdybos pirmininkas ekonomistas Albertas Kupinas, kuris pradėjo savo darbą nuo kėdės ir kompiuterio, nuomojamose patalpose.  

 

„Pradžia buvo sudėtinga, žmonės nepasitikėjo, buvo atsargūs. Tuo metu griuvo bankai, į aferas buvo įsivėlusios stambios kompanijos, surijusios žmonių indėlius, bankrutavo įmonės. Važinėjome po seniūnijas, bendruomenes, aiškinome. Unija augo lėtai, jos veiklą ribojo ir įstatymo raidė. Galėjome išduoti tik nedideles paskolas“, – prisiminė gerą pusmetį dirbęs unijos vadovo pareigose A. Kupinas.

 

Unijos kūrimasis, pirmieji jos žingsniai neatsiejami nuo Stasio Pranckaus, Juozo Daukšio, Jurgitos Morkeliūnaitės, Alberto Juso, Stasio Supranavičiaus, Jeronimo Mankausko, Gintauto Šapokos, Alfonso Kupčinsko, Birutės Kuzabavičienės ir kitų aktyvių žmonių. Unijos veikla rūpinasi šiandieniniai jos puoselėtojai: Angelė Karčiauskienė, Romas Kisleravičius, Algis Malaškevičius, Lina Vertinskienė, Gintaras Kavaliauskas, Petras Kaškonas, Aldona Klimkevičienė, Marius Gudaitis.

 

Antai A. Kupčinskas ir šiuo metu yra paskolų komiteto pirmininkas.

 

„Kol yra idėja, kol nuo jos neatitolome, tol ir dirbsiu, vadovavau paskolų komitetui visą unijos laiką, su pusantrų metų pertrauka. Mūsų gera komanda, besilaikanti principo, kad besiskolinantis klientas yra ir šeimininkas. Unijai ne pelnas svarbiausia, nors ir jo siekiame, bet klientų poreikių tenkinimas. Skolinasi jaunos šeimos, ūkininkai, verslininkai, gerai, kai gali padėti“, – A. Kupčinskas daug prisidėjo, kad Alytaus kredito unija dirbtų sklandžiai, be nuostolių.

 

Stebėtojų tarybos pirmininkas J. Mankauskas, stebintis unijos veiklą jau 15 metų, sako, kad jis su šiomis pareigomis susigyveno kaip su kupra: su jomis sunku, bet ir be jų būtų prastai. Nepastebėtum, kaip keičiasi kraštas, kuo gyvena Dzūkija, svarbiausia, kad gali padėti žmonėms. Unijos galios tik stiprėja ir jos kraują kaitina paskolos ir indėliai.

 

Alytaus kredito unijos istorijoje svarbūs du žingsniai. Nuo 2009-ųjų, priėmus naujus įstatymus, alytiškės unijos nariais gali tapti Alytaus miesto ir rajono gyventojai. Įgiję privalomą minimalų pajų jie įgyja ir balso teisę kooperatyve. Pernai rudenį prie Alytaus kredito unijos buvo prijungta varėniškė. Po įvykusios reorganizacijos Alytaus kredito unija aptarnauja ne tik Varėnos, bet ir Druskininkų, Trakų bei Šalčininkų savivaldybių gyventojus ir jų verslo įmones. Suvienytos jėgos padeda geriau spręsti išaugusius kredito unijos narių skolinimosi poreikius.

 

Pasak unijos vyriausiosios buhalterės Gitos Adomaitienės, per unijos gyvavimo metus jos nariams suteiktų paskolų skaičius sparčiai artėja prie 1 tūkstančio. Pastaruoju metu jų gauna ir užsienyje gyvenantys mūsų tautiečiai, besikuriantys savame krašte. Šiuos klientus unija prisitraukia dalyvaudama Lietuvos centrinės unijos administruojamame elektroninių kredito paraiškų konkurse. Žinia, teikiant šias paslaugas didesnės administracinės išlaidos, bet jos atsiperka.

 

Unijos administracijoje dirba ir dvi paskolų vadybininkės – kasininkės, Alytuje – Kristina Tarailė, Varėnoje – Aida Ikasalienė. Jos darbo turi per akis: populiarios būsto įsigijimo, verslumo skatinimo, žemės ūkio vartotojiškos paskolos. Taip pat unija kredituoja jauną, iki 1 metų, smulkų verslą, teikdama jam paskolas tik su 3 procentų palūkanų norma. Šiam tikslui naudojamos VĮ „Investicijų ir verslo garantijos“ administruojamo Verslumo skatinimo fondo lėšos. Unija priima terminuotuosius ir taupomuosius indėlius, vykdo įvairias atsiskaitymų paslaugas, išduoda debetines bei kreditines mokėjimo korteles, teikia elektroninės bankininkystės paslaugas.

 

Indėliai kredito unijoje, kaip ir bankuose, yra apdrausti valstybinėje įmonėje „Indėlių ir investicijų draudimas“.

 

„Griežta kontrolė iš išorės ir savikontrolė užtikrina tvarią ir saugią unijos veiklą. Mūsų patirtimi domisi kaimyninės unijos iš Trakų ir Marijampolės, savo ruožtu mums pavyzdys – Prienai. Sakyčiau, kad  ir po 15 veiklos metų sėkmė mums šypsosi. Kad ji nebūtų permaininga, reikės visiems dirbti dar geriau“, – Alytaus kredito unijos gimtadienio proga kalbėjo jos vadovas Z. Anušauskas.

 

Alytaus kredito unija

Tel. Nr. 8 315 53646; mob. Nr. 8 616 80951; 8 623 50951

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai