Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus draugų šv. Kalėdos - su laiškais Kalėdų seneliui ir imbieriniais nameliais

  •    •  11:31, 2013-12-18
Ročesteryje (JAV) vykstanti imbierinių namelių paroda

Kaip pasitikdami šventes puošiasi miestai, į kokius šventinius renginius kviečiami jų gyventojai, kokios tradicijos vyrauja namuose ir kokius patiekalus šventėms gamina mūsų draugai užsienyje?

 

Suvalkai, Opolė (Lenkija)

 

Pas artimiausius mūsų kaimynus Lenkijoje, Suvalkuose šventinis laikotarpis prasideda gruodžio 6-ąją, kuomet į miestą atvyksta Kalėdų Senelis nešinas dovanomis vaikams ir įžiebiama pagrindinė miesto eglutė. Iki pat  šv. Kalėdų miesto centre šurmuliuoja kalėdinės mugės, kuriose kiekvienas gali išsirinkti patinkančią dovanėlę savo artimiesiems.

 

Kalėdinėmis mugėmis Lenkijoje garsėja ir dar vienas Alytaus miestas partneris – Opolė. Jos gyventojai ir svečiai kalėdinėje mugėje gali įsigyti ne tik šventinių suvenyrų, bet ir tradicinių patiekalų. Šiame mieste jau daugelį metų vyrauja ir dar viena graži šventinė tradicija, sutelkianti miesto bendruomenę – kasmet miesto centre gyventojai kartu įrengia prakartėlę.

 

Artėjančius Naujuosius metus Suvalkų miesto gyventojai sutiks Konstitucijos parke – jame vyks garsios Lenkijos grupės „Golden Life“ koncertas, o 24 val. miesto gyventojus pasveikins Suvalkų miesto prezidentas Czeslawas Renkiewiczius.

 

Amata (Latvija)

 

Latvijoje įsikūrusi Amatos savivaldybė šventėms pradeda ruoštis jau pirmąją Advento dieną. Tuo metu uždegami šventiniai eglutės žiburiai, pradedama ruoštis kalėdiniai mugei. Kaip bebūtų keista pagrindinę miesto eglutę jau keletą metų iš eilės išrenka miesto merė Elita Eglitė, o jai tai padaryti padeda miesto gyventojai.

 

Kūčių vakarą latvių namuose ant šventinio stalo patiekiami 9 patiekalai. Pagrindinis patiekalas – kopūstienė su riebia kiauliena. Jeigu šių patiekalų ant šventinio stalo nėra, tuomet tikima, jog  ateinantys metai bus skurdūs.

 

Mandalas (Norvegija)

 

Norvegijos Mandalo mieste, kaip ir visoje šalyje, vyrauja sena tradicija namus šventėms puošti eglių, pušų ir kadagių šakomis. Norvegai tiki, kad taip papuošus namus, juose netruks gyvybingumo, stiprybės, o naujaisiais metais  žmogų užvaldys ir naujos jėgos. Paprotys puošti Kalėdų eglutę – Norvegijoje vadinamą galybės simbolį –  į Oslą atkeliavo 1830 m.


Kūčių vakarą norvegai pirmiausia apsilanko bažnyčioje, o po šv. Mišių aplanko artimųjų kapus, uždega žvakeles ir pagerbia jų atminimą. Vakare visa šeima susirenka prie Kūčių stalo. Ant šventinio stalo skirtinguose Norvegijos regionuose puikuojasi skirtingi patiekalai. Vienur populiaresni menkės patiekalai, kitur – kiauliena ir aviena.

 

Įdomu tai, kad šventiniu laikotarpiu norvegai ypač didelį dėmesį skiria paštu siunčiamiems sveikinimams.  Praėjusiais metais norvegai savo artimiesiems ir draugams išsiuntė 15 mln. atvirukų.

 

Naujuosius metus norvegai dažniausiai švenčia su šeima ar draugais namuose ar restorane. Laikrodžiui skaičiuojant pirmąsias Naujųjų metų minutes, norvegai negali savavališkai  į dangų leisti fejerverkų. Tai daryti dėl nesaugaus pirotechnikos naudojimo ir  dažnų sužeidimų prieš keletą metų buvo uždrausta. Šventinį fejerverką paprastai Mandalo miesto ir kitų Norvegijos miestų gyventojams dovanoja savivaldybės.

 

Nestvedas (Danija)

 

Viena gražiausių metų švenčių šioje šalyje prasideda nuo Advento vainiko, kuris pinamas iš eglių šakų, o puošiamas uogomis, kankorėžiais, raudonais kaspinais ir keturiomis žvakėmis. Kiekvieną sekmadienį uždegdami po vieną šio vainiko žvakę danai skaičiuoja iki šv. Kalėdų likusį laiką.

 

Tradiciniai danų Kalėdų stalo patiekalai yra kepta žąsis arba antis su raudonais kopūstais ir karamelizuotomis bulvėmis. Desertui paprastai valgomas ryžių pudingas su vyšnių užpilu. Į vieną pudingo indelį įdedamas migdolas, o tas, kuris valgydamas pudingą, randa tą migdolą, apdovanojamas  vadinamąja migdolo dovana.

 

Velizi-Vilakublė (Velizy-Villacoublay, Prancūzija)


 
Prancūzijoje netoli šios šalies sostinės Paryžiaus įsikūręs Velizi-Vilakublė miestas  šv. Kalėdoms pradeda ruoštis pirmąjį gruodžio savaitgalį. Eglutes namuose prancūzai pasipuošia pirmosiomis gruodžio dienomis, o vaikai skuba rašyti laiškus Kalėdų Seneliui. Rašyti juos Prancūzijoje yra labai populiaru, tuo tikslu netgi yra įsteigtas specialus Kalėdų Senelio laiškų centras, į kurį mažieji prancūzai siunčia laiškus ir gauna atsakymus.

 

Pagrindinis Kalėdų patiekalas  Prancūzijoje – kalakutas su kaštonais, o desertas – rąsto formos pyragas arba ledai. Užkandžiams per šventes prancūzai renkasi žąsų kepenėles, austres, krevetes ar lašišą.

 

Ročesteris (JAV)

 

Tolimosios Jungtinėse Amerikos Valstijose įsikūręs Ročesterio miestas artėjant šventėms ne tik pasipuošia šventinėmis girliandomis, bet ir į Durand Eastman parką sukviečia amerikiečius pasigrožėti šviesos spektakliu, atsigerti karšto šokolado ar užkąsti kalėdinių sausainių.

 

Kasmet Ročesterio tarptautiniame fotografijos muziejuje organizuojamas išsikirtinis renginys –  imbierinių meduolių namelių paroda. Šioje parodoje paprastai eksponuojama daugiau nei 70 imbierinių namelių, papuoštų įvairiais saldainiais. Šie nameliai – tikri meno kūriniai, pagaminti iš pačių geriausių produktų.

 

Tradiciniai šv. Kalėdų patiekalai Amerikoje – keptas kalakutas arba kumpis su bulvių koše ir padažu, įvairių rūšių daržovės, pyragai ir kiti saldumynai, namuose kepta duona ar sausainiai.

 

Petrozavodskas (Karelijos Respublika, Rusijos Federacija)

 

Šiek tiek vėliau –  sausio 7 d. – šv. Kalėdas švęsianti Karelijos Respublikos  sostinė Petrozavodskas taip pat jau puošiasi didžiosioms metų šventėms. Miesto centre pastatyta 18 metrų aukščio dirbtinė eglutė, šalia jos bus įrengtas vadinamasis „vaikų miestelis“ su ledo kalniukais ir traukinukais, šventiniu laikotarpiu mažieji čia galės pajodinėti poniais. Miesto eglutės šventiniai žiburiai Karelijos sostinėje nušvis gruodžio 20 d.
 

Viešųjų ryšių skyriaus informacija

Komentarų nėra