Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 18 756

Alytaus daugiabučiai rikiuojasi į naują eilę renovacijai rudenį

Alytusplius.lt  •    •  18:39, 2019-07-04
Garsusis Žiburio g. 5 bendrabutis netrukus pasikeis neatpažįstamai.
AlytusPlius.lt nuotr.

Netrukus keliolika Alytaus daugiabučių pradės keisti savo „veidą“ – prasidės naujas renovacijos etapas. Šiemet patvirtintos šešiolikos miesto daugiabučių paraiškos. Net vienuolikos jų gyventojai būsto modernizavimo projektų įgyvendinimo administratoriumi pasirinko „Alytaus butų ūkį“.  

 

Daugiabučiai pastoliais „aplips“ rudeniop

 

Daugiabučių renovacijos projektus „Alytaus butų ūkis“ administruoja nuo 2017 metų, kai jam buvo perduotos  Alytaus energetinio efektyvumo didinimo agentūros funkcijos. Anksčiau ši įstaiga buvo atsakinga už renovacijos organizavimą ir jos įgyvendinimą. Per jos veiklos metus nuo 2013 metų mieste renovacija įgyvendinta 32 daugiabučiuose.

 

Per pustrečių metų, perėmus funkcijas „Alytaus butų ūkiui“, paraiškas renovuoti savo būstą pateikė 38 daugiabučių namų Alytuje gyventojai. Daugelis jų renovacijos administravimo ir priežiūros procesus patikėjo būtent  „Alytaus butų ūkiui“. Ne vienas namas jau ir pilnai renovuotas.

 

Pasak šios įmonės vadovės pareigas einančios Stasės Mikelionienės, žmonių pasirinkimą lemia įmonės įdirbis, specialistų kompetencija ir patirtis. „Alytaus butų ūkio darbuotojai nuolat bendrauja su daugiabučių gyventojais, suprantamai paaiškina įvairius renovacijos, statybos darbų organizavimo bei jų kontrolės  įgyvendinimo aspektus.

 

„Turbūt žmonės įvertina tai, kad mes susirinkimuose stengiamės nuodugniai paaiškinti visus renovacijos aspektus, rengdami investicinius projektus ieškome kuo palankesnės gyventojams kainos. Be to, mes savo administruojamiems namams netaikome renovacijai gauto kredito administravimo mokesčio – tai gyventojams taip pat svarbu“, - sakė S. Mikelionienė.  

 

Šiemet renovuojami namai pastoliais greičiausiai aplips rudeniop ar net ir prieš žiemą – tai priklauso ir nuo pasirinkto fasado apšiltinimo būdo.

 

S. Mikelionienė pasidžiaugė, kad pagal patvirtintas paraiškas bus renovuojami ir keli namai miesto centre, Ligoninės, S. Dariaus ir S. Girėno, Vilniaus, Užuolankos gatvėse.

 

Miesto centras taps šiek tiek gražesnis, malonesnis akiai. Tiesa, yra kita problema – jeigu name yra didesnė dalis komercinių patalpų, tai toks namas į daugiabučių renovacijos programą nepatenka.

 

Renovacija jau vyksta bei bus pradėta ir Putinų mikrorajone: A. Jonyno g. 27, Miklusėnų g. 35,taip pat – ir Vidzgirio mikrorajone: Volungės g. 12, Statybininkų g. 45, 47, 49 namuose.

 

Žmonės renovacijos naudą pastebi greitai

 

S. Mikelionienės pastebėjimu, renovacija Alytuje pastaruoju metu labiau suinteresuoti didesnių daugiabučių namų gyventojai. „Galbūt dėl to, kad kuo didesnis pastato plotas, tuo didesnis ir efektas po renovacijos jaučiamas. Nors, atrodytų, kad mažiau žmonių yra lengviau įtikinti renovacijos nauda, bet gal didesnių namų pirmininkai yra aktyvesni, labiau suinteresuoti pastatų atnaujinimu“, - svarstė pašnekovė.

 

Pagal šiuo metu galiojančią praktiką, renovacijai turi pritarti ne mažiau kaip 55 procentai visų name esančių butų ir patalpų savininkų.

 

Viena iš įmonės darbuotojų, jau renovuotame bute Statybininkų gatvėje gyvenanti Marytė Vasiliauskienė pasakoja, kad gyventojai gal tik antrais metais po įvairių svarstymų ir abejonių ryžosi renovacijai.

 

„Bet dabar visi patenkinti. Gerokai sumažėjo sąskaitos už šildymą. Ir net šią vasarą butuose nebuvo taip karšta, kaip anksčiau – gal namo „kailiniai“ neleido taip karščiui prasiskverbti. Ir gyventojai po renovacijos gerokai atsakingiau ir pačiu namu, ir laiptinėmis pradėjo rūpintis“, - savo pastebėjimais dalijosi moteris.

 

S. Mikelionienė pridūrė, kad renovuotiems namams reikia gerokai mažiau priežiūros, tad ir „Alytaus butų ūko“ teikiamos sąskaitos už namo techninę priežiūrą po renovacijos sumažėja kone perpus.

 

Gintautas Liutkauskas, Jaunimo gatvės 72 namo gyventojas Alytusplius.lt sakė, kad po renovacijos  jų 22 butų namo šildymo išlaidos per šalčiausius žiemos mėnesius sumažėjo beveik dvigubai.

 

„Žinoma, šiltesniu laiku finansinė renovacijos nauda mažiau jaučiama, tačiau daug smagiau gyventi gerokai pagražėjusiame name, gražesnėje aplinkoje. Atsiranda ir kitoks požiūris – po renovacijos susitvarkėme namo laiptines, elektros instaliaciją“, - pasakojo pašnekovas.

 

Jo teigimu, renovacija yra geras dalykas, tik žmonės to dar neįvertina. „Kitus raginu, kad tai daryti reikia kuo greičiau, nes kasmet medžiagos ir darbai brangsta. Mums už kvadratinį metrą išėjo maždaug po 100 eurų. Dabar, manau, kainuotų brangiau“, - svarstė jis.

 

Renovuoti reikėtų mažiausiai 2/3 Alytaus daugiabučių

 

Pasak S. Mikelionienės, renovacijos kaina priklauso ir nuo pastato dydžio, ir nuo pasirinktų medžiagų, ir įvairių techninių sprendimų. Šiuo metu ji gali būti ir 80, ir 120 eurų už kvadratinį metrą. „Kadangi renovacijos darbams rangovų ieškoma viešuose konkursuose, kaina priklauso ir nuo sezono, ir nuo dalyvių tame konkurse skaičiaus“.

 

Ne vieną dešimtmetį daugiabučių namų priežiūros srityje dirbančios pašnekovės vertinimu, renovuoti reikėtų mažiausiai du trečdalius iš visų Alytuje esančių daugiabučių.

 

„Naujų namų, statytų po 1990 metų, yra nedaug, didesnė dalis miesto daugiabučių yra gerokai senesni. Reikėtų renovacijos  imtis didesniuose kvartaluose. Kartais girdime priekaištų, kad mes pernelyg mažai apie tai kalbame su gyventojais. Tačiau iš tiesų kvartalinę namų renovacijos programą turėtų parengti savivaldybės administracija, tvirtinti savivaldybės taryba. Gal naujoji miesto valdžia bus aktyvesnė šioje srityje?“, - viliasi S. Mikelionienė.

 

Ji pasidžiaugė, kad pavyko namų renovavimui prikalbinti bene seniausių bendrabučių Alytuje Žiburio g. 5 ir Žiburio g. 12 butų ir patalpų savininkų, kurių yra virš pustrečio šimto, daugumą.

 

„Noriu nuoširdžiai padėkoti visiems įmonės darbuotojams, kurie prisidėjo rengiant pirmųjų bendrabučių renovacijos projektus, įtikinant žmones. Smagu, kad ir „Alytaus butų ūkio“ pastangų dėka pradeda keistis ir Dainavos  mikrorajono išvaizda.“

 

„Pasilopymas“ – ne išeitis

 

Anot jos, pastaruoju metu pastebima ir kita tendencija: daugiabučių gyventojai stengiasi pasilopyti namų siūles, nusidažyti fasadą, o sprendimą dėl renovacijos atideda vėlesniam laikui. „Gal viliasi, kad šilumos ūkiui vėl sugrįžus į savivaldybės rankas, šildymas bus pigesnis, reikės mažiau mokėti, tad renovuotis paskata lyg ir sumažėja“, - svarstė Alytaus butų ūkio laikinoji direktorė.  

 

Tačiau yra ir kita renovacijos paskata. Pagal nustatytą tvarką, jeigu trijų ir daugiau gretimai esančių namų gyventojai renovuoja savo būstus, savivaldybė prie infrastruktūros sutvarkymo prisideda 90 procentų lėšų. Tačiau pavyzdžių, kad kaimynai būtų tokie vieningi, kol kas nėra.

 

Būsto renovacijos valstybinės programos nuostatos nuolat kinta. O tai, specialistų vertinimu, renovacijos procese sukelia nemažai sumaišties.

 

Nuo pirmo namo gyventojų susirinkimo iki visų dokumentų ir projektų parengimo renovacijai dėl įvairių terminų ir derinimų praeina nuo pusės metų iki metų. Statybos darbai taip pat užtrunka mažiausiai pusmetį. Keičiasi ir finansavimo sąlygos: nuolat kinta valstybės parama, po penkerių metų bankuose gali kisti fiksuotas banko palūkanų dydis.

 

Todėl planuojantiems renovuoti savo būstus labai svarbu pasirinkti šioje srityje patyrusį ir kompetentingą administratorių – kad ir procesas būtų sklandus, ir laiko bei pinigų pavyktų sutaupyti.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai