Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 15 254

Alytaus apskrityje padaugėjo nuo tymų paskiepytų vaikų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento informacija  •    •  16:43, 2019-09-06
Asociatyvi nuotr.

Tymų protrūkis Lietuvoje parodė, kokios galimos pasekmės nesiskiepijant, mažėjant skiepijimo apimtims. Dauguma tėvų tinkamai įvertino keliamą riziką, ir tai parodė ženkliai išaugęs paskiepytų vaikų skaičius. Alytaus apskrityje 2019 metų sausio-liepos mėnesiais nuo tymų paskiepyti 1 332 vaikai, tai 1,8 karto daugiau nei per tą patį 2018 metų laikotarpį.

 

Nepamirškime ir kitų skiepų. Pagal patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai nemokamai skiepijami nuo 14-kos užkrečiamųjų ligų: tuberkuliozės, hepatito B, difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, B tipo Haemophilus influenzae infekcijos, pneumokokinės infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, B tipo meningokokinės infekcijos, rotavirusinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso infekcijos.

 

Nepaskiepijus vaiko laiku

 

Jeigu dėl vienų ar kitų priežasčių vaiko nepaskiepijote laiku, nedelskite, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Vaikui bus sudarytas individualus skiepijimo planas, atsižvelgiant į vaiko amžių ir skiepijimo indikacijas. Labai svarbu savalaikiai paskiepyti vaiką, ypatingai jei jis lanko kolektyvą. Laiku nepaskiepytas vaikas nuo vienos ar kitos infekcijos kelia pavojų kitiems vaikams, nepaskiepytiems dėl kontraindikacijų, taip pat ir aptarnaujančiam personalui.

 

Tuberkulino mėginiai

 

Siekiant išaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze, sveikatos apsaugos ministro įsakymo nustatyta tvarka kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami 7 metų amžiaus ir rizikos grupių vaikams. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2018 metais Lietuvoje tuberkulino mėginių pagalba išaiškinta 30 tuberkulioze susirgusių vaikų, iš jų daugiausiai bendravusiems su sergančiais tuberkulioze artimoje aplinkoje. Alytaus apskrityje 2018 metais vaikams, kuriems buvo nustatytas teigiamas tuberkulino mėginys, tuberkuliozė nebuvo diagnozuota. 2017 metais vienam vaikui nustatyta pirminė kvėpavimo organų tuberkuliozė, nepatvirtinta bakteriologiškai.

 

Nemokami skiepai nuo gripo

 

Siekiant apsaugoti nuo gripo bei didinti vakcinacijos apimtis, nemokamai skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys: vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys, asmenys iki 65 metų amžiaus, sergantys lėtinėmis širdies - kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kitomis lėtinėmis ligomis, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, nėščiosios, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

 

Skiepytis nuo gripo rekomenduojama ne tik rizikos grupių asmenims, bet ir visiems gyventojams.

 

Pasiskiepijus gripo vakcina mažėja ne tik sergamumas, bet ir hospitalizacijos rizika bei mirties rizika nuo širdies-kraujagyslių ligų, inkstų ligų, pneumonijų ir kitų ligų. Gripo viruso struktūra pasikeičia vidutiniškai kartą per metus, todėl skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.

 

Nemokami skiepai nuo pneumokokinės infekcijos

 

Primenama, jog vykdomas rizikos grupių asmenų skiepijimas nuo pneumokokinės infekcijos. Europoje pneumokokinė infekcija sukelia 30-50 proc. visų suaugusiųjų pneumonijų. Mirštamumas nuo invazinių pneumokokinių infekcijų gali siekti 15-40 proc. ir daugiau. Į pneumokokinės vakcinos sudėtį įeinantys serotipai dažniausiai ir sukelia pačias sunkiausias ligos formas.

 

 Suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės

 

Siekiant apsaugoti gyventojus nuo difterijos ir stabligės, jų komplikacijų bei mirčių, yra vykdoma planinė suaugusių asmenų vakcinacija valstybės biudžeto lėšomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2019 metų gegužės mėnesį stabligė diagnozuota 88 metų asmeniui, kuris nuo stabligės nebuvo skiepytas. Stabligė nėra dažna, bet labai sunki liga.

 

Per pastaruosius 10 metų Lietuvoje registruota 17 stabligės atvejų (Alytaus apskrityje neregistruota), iš kurių 8 baigėsi mirtimi. Didesnę riziką susirgti turi neskiepyti ar nepilnai paskiepyti asmenys, o taip pat gavę pilną vakcinacijos kursą, bet laiku nepasiskiepiję palaikomąja vakcinos doze. Imunitetas nuo difterijos ir stabligės trunka apie dešimt metų. Vyresniems nei 26 metų amžiaus asmenims, norintiems pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra