Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius: „Mokestis už atliekų tvarkymą keisis suradus optimalų sprendimą rinkliavos skaičiavimui“

12:29, 2016-12-01

Daugeliui gyventojų jautrus klausimas dėl rinkliavos dydžio už komunalinių atliekų tvarkymą šiandien vėl „ant bangos“.  Šalies Vyriausybei nusprendus, kad rinkliava už atliekų tvarkymą turi būti sudaryta iš pastoviosios ir kintamos dalies, Alytaus miesto savivaldybė, kaip ir kitos, privalo į jį reaguoti ir patvirtinti naują kainų skaičiavimo metodiką. Be to, nuo sausio Vyriausybės nutarimu papildomai apmokestintos į sąvartyną atvežamos komunalinės atliekos ir šis mokestis gulė ant savivaldybės pečių, todėl sprendimai būtini.

 

Tačiau tai negali būti daroma paskubomis, neįvertinus visų „už“ ir „prieš“. Todėl esu įsitikinęs, kad galutinis sprendimas bus priimtas ir rinkliavos dydžio skaičiavimas keisis suradus optimalų variantą visoms gyventojų grupėms ir verslui.

 

Alytaus politikai daug diskutavo šia tema, buvo siūlomi įvairūs rinkliavos modeliai ir pasirinktas vienas, kuriuo remiantis  kai kurioms gyventojų ir verslo grupėms kaina būtų mažėjusi, tačiau tiems, kur nerūšiuotų atliekų kiekis didžiausias – daugiabučiams, kaina ženkliai kiltų.   

 

Po ilgų diskusijų sprendimas atidėtas ir nuspręsta pasirinktą modelį dar tobulinti. Klausimų, į kuriuos trūksta aiškių atsakymų, šioje situacijoje yra daug. Žmonėms labai trūksta konkretaus išaiškinimo, kaip rinkliavos metodika turi būti pakeista ir kodėl visiems reikia tą mokestį mokėti? Todėl pirmiausia norime pasikalbėti su gyventojais, viską nuodugniai išaiškinti ir tuomet ieškosime priimtiniausio varianto. 

 

Kol kas nė viena savivaldybė mūsų regione nėra priėmusi sprendimo dėl rinkliavos nustatymo metodikos pakeitimo. Savivaldybės konsultuojasi, ir, regis, laukia pirmojo pavyzdžio, kaip atspirties taško. Mes taip pat nenorime priimti skubotų, neišanalizuotų sprendimų.

 

Šiuo klausimu daug diskutavome ir šią savaitę vykusiame Alytaus regiono plėtros tarybos posėdyje. Buvo pateiktas siūlymas, kad kiekviena savivaldybė turi savarankiškai nusistatyti savivaldybės būtinųjų su komunalinių atliekų tvarkymu susijusių sąnaudų pastovią ir kintamą dalį. Visi dvylika regiono tarybos narių tokiam siūlymui pritarė vienbalsiai. 

 

Priklausomai nuo situacijos vienoje savivaldybėje gali būti nustatyta didesnė pastovioji dalis, kitoje – mažesnė. Dvinarės rinkliavos dydžius nustatys kiekvienos savivaldybės taryba. Tačiau galutinis rezultatas visoms savivaldybėms išlieka toks pats – surinkti reikiamas lėšas. 

 

Kokie dydžiai bus nustatyti Alytuje, kol kas dar sunku prognozuoti. Ne paslaptis, kad Alytuje jau nuo seno yra įsigaliojusi tokia praktika, kad Alytaus miesto savivaldybė kasmet dalį sąnaudų, susidarančių už atliekų tvarkymą mieste, padengia iš miesto biudžeto, taip palengvindama mokestinę naštą gyventojams. 

 

Pernai ta suma siekė daugiau nei 300 tūkst., šiemet teks sumokėti pusę milijono eurų. Ir jeigu tvarka nesikeis, Alytaus regiono savivaldybėse atliekų tvarkymo sistemą organizuojančiam „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui“, kasmet savivaldybės dotuojama suma vis didės. 

 

Už 500 tūkst. eurų galima padaryti tikrai nemažai miestui: sutvarkyti kelias miesto gatves, suremontuoti darželius, įrengti vaikų žaidimų aikšteles, ar patenkinti kitus miesto poreikius. Todėl reikia ieškoti geriausio sprendimo varianto, kaip surinkti tas lėšas, nes miesto biudžetas nėra neišsenkantis.  

 

Šiandien iš septynių Alytaus regiono savivaldybių tik Alytaus miesto savivaldybės gyventojų mokama rinkliava nepadengia kaštų už atliekų surinkimą ir išvežimą ir savivaldybė papildomai moka „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui“, todėl mums tai ypač skausminga. Kitose savivaldybėse iš gyventojų surenkama suma padengia kaštus ir nereikia papildomai dotuoti iš biudžeto.

Ankstesni straipsniai